‚Den bezpečnějšího internetu‘ vyzývá k zodpovědnému chování na síti

Rychlé, pohodlné, ale hlavně bezpečné. Takové vlastnosti žádáme nejen od dopravních prostředků. I na internetu jde o bezpečnost především. Právě dnešek je v 70 zemích světa Dnem bezpečnějšího internetu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrajte si a učte se být on-line

Hrajte si a učte se být on-line | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

I v Česku se na více než 10 místech můžete seznámit s nástrahami, které na vás mohou při surfování po síti číhat.

Programy o nich připravují školy i kulturní centra. Možná využijí i některé z pomůcek, které pro lekce bezpečnějšího užívání internetu vydává mezinárodní nezisková asociace European Schoolnet z Bruselu.

Akce upozorní na důležitost mezigenerační diskuze i bezpečnosti na internetu

Číst článek

„Tématem letošního ročníku Dne bezpečnějšího internetu je propojení generací a vzájemné předávání si zkušeností z užívání internetu. Zjistilo se totiž, že rodiče si často neuvědomují, jaká rizika s sebou internet přináší. To jim mohou vysvětlit mladí a těm zas rodiče musejí poradit, jak se v ošidných případech chovat zodpovědně,“ vysvětluje mezigenerační rozměr Dne bezpečnějšího internetu Janice Richardsonová z asociace European Schoolnet.

Proto už před čtyřmi lety vydala tato organizace milion sešitů s modelovými situacemi, kvízy a barevnými nálepkami pro rodiny. Loni k němu přidala podobnou obrázkovou složku nazvanou ‚Hrajte si a učte se být on-line‘.

„Knížka je určená pro děti od 4 do 8 let. Dá se použít hlavně ve školkách. Nad obrázky a při hrách mají děti mluvit o tom, jak s internetem zacházejí, a podělit se o své dojmy z něj s učiteli nebo rodiči.“ Jen Praha si nechala podle Janice Richardsonové vytisknout 13 tisíc těchto sešitů pro mateřské školy.

S podporou Evropské komise připravila letos asociace European Schoolnet další pomůcku pro školy. Manuál pro učitele, jak vést lekce bezpečného užívání internetu. Součástí souboru je i diplom, který může každý účastník takového kurzu dostat.

Den bezpečnějšího internetu | Foto: www.saferinternetday.org Den bezpečnějšího internetu

„Cílem je přimět děti, aby si povídaly o svých zkušenostech s internetem. O problémech, na které tam narazily. Jestli to, co tam viděly, bylo dobré, nebo špatné, nebo jestli je tam něco vystrašilo. Třeba, jestli se samy nestaly obětí kyberšikany nebo jestli se něco takového nepřihodilo někomu jinému a co s tím dělat,“ říká koordinátorka projektu pro školy a rodiče k letošnímu Dni bezpečnějšího internetu Gloria Jaconelliová.

Zatím jen anglicky napsaný manuál si podle ní dosud stáhlo přes 1500 škol. Dá se najít na stránce www.saferinternetday.org. Používat ho chtějí hlavně učitelé v hodinách angličtiny. European Schoolnet ale slibuje, že jeho příští vydání už bude ve všech národních jazycích Evropské unie.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme