Dodavatelé Applu jsou prý největšími znečišťovateli v Číně

Dodavatelé americké firmy Apple jsou údajně největšími znečišťovateli v Číně. Tvrdí to tamní ekologové. Ve své zprávě píší, že Apple využívá nedostatků v místní legislativě a zaměstnává přes dvacet čínských firem, kteří nejvýrazněji znečišťují vodu a ovzduší v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská příroda | Foto: Robert Mikoláš

Ekologové ve své zprávě připomínají například květnový výbuch v továrně Foxconn v čínském městě Čeng-du, vyrábějící iPady 2, který zabil tři pracovníky a zranil více než 10 dalších lidí. Explozi pravděpodobně způsobilo špatné uskladnění a nakládání s chemikáliemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o deváté o tématu informovala asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

V únoru pak Apple přiznal, že v roce 2009 bylo v jiné čínské továrně 137 dělníků otráveno chemickou látkou používanou k čištění obrazovek iPhonů. Podobných případů je ale ve zprávě mnohem víc.

Sama Čína byla dlouho známa svým laxním přístupem k ochraně životního prostředí. V posledních letech si ale začala uvědomovat vážnost situace a slíbila investovat stovky miliard jüanů do kampaní a projektů proti znečišťování.

Ke změně přístupu čínskou vládu přiměly jak ekologické katastrofy v několika čínských provinciích v posledních měsících, tak i zjištění, že čínské hospodářství a jeho rozvoj brzdí právě ekologické problémy.

Vysoce znečištěná je například tamní zemědělská půda a nebo řeka Jang-c'-ťiang, která je pro Čínu hlavním zdrojem potravin.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme