EU a USA znepokojilo odmítnutí ruských úřadů registrovat opoziční stranu
Evropská unie i Spojené státy jsou znepokojeny odmítnutím ruských úřadů registrovat opoziční Stranu národní svobody. Její politici tak nebudou moci kandidovat v prosincových parlamentních volbách.
Washington podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové rozhodnutí ruských úřadů rozčarovalo. Také unijní představitelka pro zahraničí Catherine Ashtonová varovala, že obtíže, kterým opoziční politici v Rusku čelí při snaze o úřední povolení, brání politické konkurenci a omezují výběr ruských voličů.
Kroky ruských úřadů jsou podle kritiků v přímém rozporu s tím, co tvrdí prezident Medveděv. Ten v pondělním rozhovoru pro britský deník Financial Times znovu tvrdil, že se snaží zvýšit politickou konkurenci v Rusku.
Moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová telefonuje podrobnosti v Odpoledním radiožurnálu
Ruské ministerstvo spravedlnosti vysvětluje zamítavé rozhodnutí existencí údajných mrtvých duší a nezletilých osob v seznamu členů strany. Lídři opoziční Strany národní svobody PARNAS to odmítají a tvrdí, že rozhodnutí je zjevně politické. Poukazují na to, že lidé, kteří požádali o členství ve straně, byli během jara zváni k výslechům na policii, což je podle nich nezákonné.
Volby prý nebudou spravedlivé a svobodné, protože se jich nebude moci účastnit opozice. Strana se hodlá bránit u soudu a chce dál existovat i bez registrace, ale voleb se nebude moci účastnit.
Strana národní svobody vznikla na konci loňského roku sjednocením hnutí vedených čtyřmi liberálními politiky - Borisem Němcovem, Michajlem Kasjanovem, Vladimirem Ryžkovem a Vladimirem Milovem ve snaze sjednotit rozdrobené kritiky, kteří volají po oslabení monopolu Kremlu.
Co se týče podpory, podle květnových průzkumů veřejného mínění by v Moskvě pro stranu PARNAS hlasovalo 9 procent voličů, zatímco pro vládní Jednotné Rusko 40 procent. Tyto pravděpodobné výsledky uvádějí i analytici. Mnozí lidé spojují Jednotné Rusko se stabilitou a dávají mu stále přednost.
Kritici však uvádějí, že opozice má k voličům omezený přístup – nemohou do celostátních médií a jejich mítinky jsou často rozháněny policií