EU a USA znepokojilo odmítnutí ruských úřadů registrovat opoziční stranu

Evropská unie i Spojené státy jsou znepokojeny odmítnutím ruských úřadů registrovat opoziční Stranu národní svobody. Její politici tak nebudou moci kandidovat v prosincových parlamentních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Washington podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové rozhodnutí ruských úřadů rozčarovalo. Také unijní představitelka pro zahraničí Catherine Ashtonová varovala, že obtíže, kterým opoziční politici v Rusku čelí při snaze o úřední povolení, brání politické konkurenci a omezují výběr ruských voličů.

Kroky ruských úřadů jsou podle kritiků v přímém rozporu s tím, co tvrdí prezident Medveděv. Ten v pondělním rozhovoru pro britský deník Financial Times znovu tvrdil, že se snaží zvýšit politickou konkurenci v Rusku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová telefonuje podrobnosti v Odpoledním radiožurnálu

Ruské ministerstvo spravedlnosti vysvětluje zamítavé rozhodnutí existencí údajných mrtvých duší a nezletilých osob v seznamu členů strany. Lídři opoziční Strany národní svobody PARNAS to odmítají a tvrdí, že rozhodnutí je zjevně politické. Poukazují na to, že lidé, kteří požádali o členství ve straně, byli během jara zváni k výslechům na policii, což je podle nich nezákonné.

Volby prý nebudou spravedlivé a svobodné, protože se jich nebude moci účastnit opozice. Strana se hodlá bránit u soudu a chce dál existovat i bez registrace, ale voleb se nebude moci účastnit.

Strana národní svobody vznikla na konci loňského roku sjednocením hnutí vedených čtyřmi liberálními politiky - Borisem Němcovem, Michajlem Kasjanovem, Vladimirem Ryžkovem a Vladimirem Milovem ve snaze sjednotit rozdrobené kritiky, kteří volají po oslabení monopolu Kremlu.

Co se týče podpory, podle květnových průzkumů veřejného mínění by v Moskvě pro stranu PARNAS hlasovalo 9 procent voličů, zatímco pro vládní Jednotné Rusko 40 procent. Tyto pravděpodobné výsledky uvádějí i analytici. Mnozí lidé spojují Jednotné Rusko se stabilitou a dávají mu stále přednost.

Kritici však uvádějí, že opozice má k voličům omezený přístup – nemohou do celostátních médií a jejich mítinky jsou často rozháněny policií

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme