Europoslanci otevřeli cestu k bezvízovému styku s Albánií a Bosnou

Obyvatelé Albánie i Bosny a Hercegoviny s nadšením přijali zprávu o tom, že Evropský parlament doporučil zrušit víza, která dosud potřebovali pro cestování do schegenského prostoru. Europoslanci tento návrh schválili většinou hlasů, definitivní rozhodnutí učiní Rada Evropské unie v listopadu. Bosňané by tak bez víz mohli cestovat už na Vánoce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Bosně a Hercegovině

Volby v Bosně a Hercegovině | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Vízovou povinnost v Bosně nejhůř snášeli Muslimové. Bosenští Srbové a zejména hercegovští Chorvati cestovali po Evropě kamkoli - pořídili si totiž chorvatské nebo srbské pasy a tradá … Muslimové, kteří si říkají Bošnjaci, se s bosenským pasem dostali nejdál do sousedních zemí.

„Víza platí prakticky jen pro Bošnjaky. Je to jako za války - Srbové a Chorvati měli zbraně ze svých zemí, zatímco pro nás platilo embargo. Teď mám na stole 30 pozvánek ze zahraničí, abych tam uspořádal výstavu, ale kvůli vízům a další byrokracii nemůžu odjet,“ řekl Českému rozhlasu známý mostarský malíř Alica Jakirović.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme