Evropská unie zřejmě rozšíří sankce proti syrskému režimu

V Sýrii pokračují protivládní nepokoje, které vláda i za cenu krveprolití nadále velmi tvrdě potlačuje. Sýrie je proto jednou ze zemí, kterými se dnes mají v Bruselu zabývat ministři zahraničí Evropské unie. Předpokládá se, že zpřísní dosavadní protisyrské sankce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad oznámil v televizi zrušení výjimečného stavu v zemi.

Syrský prezident Bašár Asad oznámil v televizi zrušení výjimečného stavu v zemi. | Zdroj: Reuters

Seznam Syřanů, kteří mají v Evropské unii zmrazená konta a nesmí do ní vycestovat, se možná rozroste o tamního prezidenta Bašára Asada.

Pokračující tvrdé represe syrských ozbrojených sil proti demonstrantům a opozičním silám si podle různých informací zatím vyžádaly mezi 800 a 1000 obětí na životech. Několik desítek lidí v Sýrii zahynulo jen o uplynulém víkendu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii rozebral ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

„Ale nutno také říci, že vláda hlásí a západní média tuto informaci často potlačují, že jsou také desítky mrtvých, zabitých a někdy i zavražděných vojáků a policistů,“ poznamenal ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Unijní sankce by mohly dopadnout vedle Sýrie také na Írán, o němž se spekuluje, že pomáhá Asadově režimu při potlačování protestů. Jasné důkazy pro to ale nejsou.

„Zatím jsou to jenom zákulisní informace v tom smyslu, že Írán dodával jednak know-how a jednak technologie, které umožňují monitorovat zejména elektronickou komunikaci, to znamená mobilní sítě a internet - buďto ho blokovat nebo sledovat. Tedy všechno to, co Írán v minulosti sám zkoušel při potírání vlastních protivládních nepokojů.“

Mobilním telefonem zachycené strhávání plakátů Bašára Asada a jeho otce při protestech v Sýrii | Foto: ČTK/AP

Přestože sankce proti Sýrii už minulý týden zpřísnily Spojené státy a teď se k tomu chystá EU, reakce Západu na potlačování protivládních nepokojů v této zemi není zdaleka tak silná jako v případě Libye, kdy Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila vytvoření bezletové zóny k ochraně civilního obyvatelstva. To má pochopitelně svoje důvody, i když podle Turečka o nich politici otevřeně nemluví.

„Že zkrátka režim Bašára Asada je jakýmsi stabilizujícím prvkem na Blízkém východě. Je proti němu řada kritiky, že podporuje protiizraelské ozbrojené skupiny, ale zároveň je také jednou z mála sil, které je mohou zkrotit. A zdá se evidentně, že na Západě, ale také třeba i v Izraeli, tady se o tom poměrně dost píše, si uvědomují, že pokud padne režim Bašára Asada, tak sice padne člověk označovaný za diktátora, ale zejména v případě Sýrie se vůbec neví, co přijde potom.“

„Protože tam je ve hře tolik neznámých, tolik mocenských skupin bojujících o vliv, že si vůbec nikdo nemůže být jistý, zda to nakonec bude ku prospěchu západních a izraelských zájmů v regionu,“ upozorňuje zpravodaj ČRo na Blízkém východě.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme