Generál Mladič by si měl v Haagu vyslechnout obvinění z genocidy

V Haagu má dnes začít proces s bývalým bosenskosrbským generálem Ratko Mladičem. Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii ho obviňuje z genocidy a deseti dalších válečných zločinů. Podle obhájce je ale Mladič v tak špatném zdravotním stavu, že se soudu nemůže zúčastnit. Dnes zcela jistě rozsudek nepadne a proces se potáhne ještě řadu měsíců a možná i let. Přesto je jeho začátek významným mezníkem a to zejména pro příbuzné obětí zmiňovaného masakru ve Srebrenici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratko Mladič na fotograficí z května 1993 (vlevo) a z 26. 5. 2011

Ratko Mladič na fotograficí z května 1993 (vlevo) a z 26. 5. 2011 | Zdroj: Reuters

Hlavní žalobce haagského tribunálu Serge Brammertz aktualizoval Mladičovu obžalobu z roku 1995. Brammetz ho viní z genocidy a zločinů proti lidskosti.

Mladičovým cílem bylo podle obžaloby trvalé odstranění bosenských muslimů a Chorvatů z těch území Bosny a Hercegoviny, která si nárokovali Srbové. Chtěl toho docílit šířením teroru mezi obyvateli Sarajeva, které nechal ostřelovat. Dále pak vyhlazením bosenských muslimů ve vesnici Srebrenica.

Během tříletého ostřelování bosenského hlavního města Sarajeva z okolních kopců zemřely tisíce lidí. Ve Srebrenici kolem 8 000 bosenských muslimů. Obžaloba viní Mladiče i z toho, že bral jako rukojmí spolupracovníky OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Šedivý o bosensko-srbském konfliktu v Ranním Interview.mp3

Obhájce Miloš Šaljič tvrdí, že bývalý bosenskosrbský velitel trpí rakovinou lymfatických žláz, ze které se lečí už od roku 2009. V tom samém roce Ratko Mladič v bělehradské nemocnici údajně podstoupil operaci a poté prodělal chemoterapii.

Šaljič krátce po zatčení Mladiče ve čtvrtek minulého týdne prohlásil, že Mladič utrpěl infarkt a jedna jeho ruka je zcela nehybná. To vše ho vede k závěru, že na soudní proces v Haagu nemá Mladič dost síly.

Naproti tomu namítá zástupce srbského hlavního prokurátora Bruno Vekarič, že informace o Mladičově rakovině jsou smyšlenky a předložené dokumenty falzum. Podle Vekariče nic nebrání tomu, aby se Mladič ze svých zločinů zodpovídal.

Zločinů se nedopouštěli jen Srbové

V letech 1995 a 1996 byl v Bosně a Hercegovině jako velitel prvního kontingentu české armády v rámci mezinárodních jednotek generál Jiří Šedivý. Podle něj šlo o závažný etnický konflikt, ve kterém se nenáviděly všechny tři entity:

„Pokud existovalo spojenectví mezi Bosňáky a Chorvaty, byl to takový „sňatek z rozumu“. Nenávist byla hodně hluboká a pro náš kontingent bylo velmi těžké znesvářené strany sbližovat.“

Hlavním bodem obžaloby proti Mladičovi je genocida 8000 bosenských muslimů v Srebrenici. Oblast přitom byla pod přímou ochranou mezinárodních jednotek. Podle Šedivého byli vojáci OSN bezzubí:

„Drtivá většina mandátů udělovaných radou OSN byla tak bezzubá, že vojáci měli málo práva zasáhnout se zbraní v ruce při páchání různé trestné činy včetně případů vražd a genocidy.

Mezinárodní společenství se z masakru ve Srebrenici poučilo a předalo odpovědnost NATO. Podle Šedivého to byl počátek řešení konfliktu v letech 1995 – 1996.

Srbsko často poukazuje na to, že až dvě třetiny obviněných v Haagu jsou právě Srbové, a že se při hodnocení válek na Balkáně neměří všem stranám stejným metrem.

„V každém regionu byl někdo, kdo se dopouštěl genocidy a vražd. Nebyli to pouze lidé na straně srbské, ale byli to i Chorvati nebo Bosňáci. Viníci byli i na ostatních stranách, nejen na srbské, ale hlavní motor genocidy byli bohužel srbští vojáci a nacionalisté,“ dodává Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu.

Pavel Polák, Marika Táborská, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme