'Havlovo Srdce' na budově Evropského parlamentu má zatím pozitivní ohlasy

Na Václava Havla vzpomíná i centrum Evropské unie v Bruselu. Na budově Evropského parlamentu teď svítí velké neonové Srdce od výtvarníka Jiřího Davida. Stejné Srdce, které nechal Havel před 10 lety pověsit na Pražský hrad těsně před svým odchodem z funkce českého prezidenta. Asi 15 metrů velké neonové dílo se rozzářilo včera večer na krátké vzpomínkové slavnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neonové Srdce na budově Evropského parlamentu

Neonové Srdce na budově Evropského parlamentu | Zdroj: Reuters

Na slavnostní rozsvícení neonového Srdce přišly asi dvě stovky lidí. Autor díla, výtvarník Jiří David, byl zvědavý hlavně na jejich reakce.

„Hrozně mě to těší a zajímá mě, jaké budou reakce, protože tehdy v roce 2002, kdy to bylo poprvé rozsvícené, vzala většina lidí Srdce - jak byla poměrně vehementně manipulována médii a politiky - velmi negativně,“ připomněl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na Havlovo Srdce v Bruselu zaznamenal pro Ranní Radiožurnál Ondřej Houska

Žádných záporných reakcí se Jiří David tentokrát bát nemusel. Na neonové Srdce se přišel podívat i Angličan Andrew, který v Bruselu pracuje jako novinář.

„Je to opravdu pěkné“, řekl. Upozornil ale na to, že Havel ke svému podpisu připojoval trochu jinak vypadající srdce - nebylo úplně souměrné a dolní špičku Havel vždy protáhl směrem dolů.

To ale Andrew nemyslí jako kritiku. Podle něj se bude velké červené Srdce lidem v Bruselu líbit. S tím souhlasí místopředseda Europarlamentu Oldřich Vlasák, který srdce slavnostně rozsvítil. „Mně osobně se Srdce na Evropském parlamentu velmi líbí. Vypadá to, jak kdyby tady bylo odjakživa,“ myslí si.

S nápadem pověsit Havlovo Srdce na bruselský europarlament přišel pražský magistrát. Neonové dílo má v Bruselu zůstat do konce ledna.

Pokud si ho lidé skutečně zamilují, možná se splní předpověď pražského radního Václava Novotného. „Třeba na konci ledna evropské orgány usoudí, že by bylo dobře ho tady nechat,“ prohlásil.

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme