‚Hedvigo, promiň,‘ zní na Slovensku. Klíčová kauza začala před 6 lety

Přesně před šesti lety začala na Slovensku kauza Hedvigy Malinové. Mladou dívku měli neznámí útočníci brutálně napadnout kvůli tomu, že mluvila na ulici maďarsky. Tehdejší slovenská vláda ale označila ženu za lhářku. Případ není uzavřený dodnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico | Zdroj: ČTK

Z „obyčejného“ napadení studentky, která šla na zkoušku, se před šesti lety rázem stalo politikum a také kyselé jablko slovensko-maďarských vztahů.

Pro mnohé je Hedviga Malinová symbolem boje proti aroganci státu. V posledních dnech o to více, že ji chce slovenská prokuratura poslat na pozorování do psychiatrické léčebny.

„Teď už jsem šťastná maminka dvou dětí a žiji stejně jako ostatní maminky. Už nemám trauma z toho, co se mi stalo,“ takhle pevně mluvila Hedviga Malinová ještě předloni, když představovala knihu o svém případu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Hedvigy Malinové přibližuje napříč různými slovenskými vládami redaktor ČRo Vojtěch Berger

Dnes ale slovenský stát znovu zkouší její psychickou odolnost.

Nejjasněji v tom měl už od začátku tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák, který na tiskové konferenci 18 dní po incidentu v září 2006 prohlásil, že je Malinová lhářka a že k žádnému trestnému činu nedošlo.

„Vyšetřovatel zastavil trestní stíhání v tomto případě, neboť je nepochybné, že se skutek nestal,“ říkal Robert Kaliňák ve chvíli, kdy měla Malinová na těle i obličeji pořád ještě viditelné stopy surového bití.

Ani tehdejší premiér Robert Fico ale nehodlal situaci komplikovat.

„Možná i to, že nějaká dívčina nebyla schopná udělat zkoušku, tak obětovala jméno Slovenské republiky jen proto, aby si zachránila svoji vlastní kůži,“ prohlásil tehdejší slovenský premiér.

Z oběti se tedy stala pachatelka: Hedvigu Malinovou obivinili z křivého svědectví a její trestní stíhání pořád trvá.

Staronová vláda rozjitřuje kauzu

Dnes je Robert Fico znovu slovenským premiérem a Robert Kaliňák opět ministrem vnitra. Hedviga Malinová mezitím vychovává dvě děti a snaží se vést normální život.

„Nechci nikoho přesvědčit. Řeknu svoji pravdu a to je všechno. Ale nemám záměr někoho přesvědčit,“ konstatuje lakonicky Hedviga Malinová.

Minulá vláda Ivety Radičové se sice Hedvize Malinové jménem státu omluvila. Teď ale jakoby se vše vrátilo o pár let zpátky: prokuratura navrhla umístit Malinovou rovnou do ústavu na pozorování, aby se zjistilo, jestli před šesti lety lhala, nebo ne.

Tento druh logiky přijde mnohým tak absurdní, že se včera v Bratislavě sešla skromná demonstrace na podporu Malinové. Lidé, co tam byli, chtěli říct v předvečer dnešního šestého výročí nahlas jedinou větu: ‚Hedvigo, promiň!‘.

Vojtěch Berger, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme