Homosexuálové budou v Kalifornii zase moci uzavírat sňatky

Gayové a lesby mají v Kalifornii zase naději na legální sňatky. Federální soud rozhodl, že od příští středy můžou úřady nejlidnatějšího amerického státu znovu oddávat páry stejného pohlaví. Stejný soudce už minulý týden zrušil zákaz homosexuálních sňatků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexualita | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Gayové a lesby jsou spokojení, ale jen částečně. Soudce Vaughn Walker dal totiž odpůrcům manželství párů stejného pohlaví čas do příští středy odpoledne, dokdy mohou požádat odvolací soud, aby takové sňatky zablokoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma v Ranním Radiožurnálu přiblížil zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Kalifornská veřejnost je v téhle otázce rozdělená. Podle průzkumu pro stanici CNN je pro oddávání homosexuálů 52 procent místních voličů a 48 jich je proti.

Jenže při referendu v roce 2008 se mírná většina Kaliforňanů vyslovila pro zákaz manželství gayů a leseb.

Podle místních komentátorů bude právní přetahovaná v téhle věci pokračovat a není vyloučené, že skončí u Nejvyššího soudu ve Washingtonu.

Sňatky v Latinské Americe

O svazcích párů stejného pohlaví se ale také mluví v Latinské Americe – a tam je to možná ještě výbušnější téma – hlavně kvůli silnému vlivu římskokatolické církve. Dnes se například mají poprvé podle nového zákona vzít dva muži v Argentině.

Novou úpravu občanského zákoníku, která umožnila uzavírat běžné manželství i dvěma mužům nebo ženám, tam schválili před necelým měsícem přes velký odpor římskokatolické církve. Argentina se tak stala první latinskoamerickou zemí, kde je to možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O homosexuálních svazích v Latinské Americe hovoří David Koubek v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3

Ve skutečnosti to není první pár stejného pohlaví v Argentině, který uzavřel manželství. Rozdíl v dnešním sňatku je v nové legislativě, která se týká celé Argentiny. Několik mužských párů se již dříve vzalo v argentinské metropoli Buenos Aires, kde byly homosexuální sňatky povoleny už dříve.

Pokud jde o Latinskou Ameriku, liberální jsou například také v Mexiku. V Argentině i v Mexiku budou teď homosexuálové usilovat o možnost adopce dětí.

V Evropě je tradičně liberální Skandinávie, ale manželství stejnopohlavních párů umožňuje také Španělsko a Portugalsko. Velmi konzervativní naopak zůstává Polsko, Lotyšsko a Litva.

Vít Pohanka, David Koubek, Marika Táborská, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme