Hranice v Brenneru se přece nezavře, ujišťoval v Praze rakouský prezident Fischer

Příští týden čeká Rakušany první kolo prezidentských voleb. Stávající hlava státu - Heinz Fischer -zastává úřad 12 let. Za tu dobu se změnila řada věcí v Rakousku i v sousedních státech včetně Česka. Poslední oficiální cesta Heinze Fischera vedla právě do Prahy a během návštěvy poskytl rozhovor Českému rozhlasu a televizi ORF.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský prezident Heinz Fischer na zámku v Lánech | Zdroj: ČTK

Rakouský prezident se v rozhovoru nevyhnul ani tématu plánovaného zavedení hraničních kontrol v Brennerském průsmyku. V místě mezi horami širokém jen několik set metrů do konce května přibude nová hala překrývající dálnici a možná i hraniční plot. Vídeň tak chce omezit počet migrantů, kteří by tudy mohli do Rakouska přijít z Itálie. Úvodem rozhovoru ale Heinz Fischer shrnul svou politickou dráhu.

„Na žádné zahraniční cestě se nic nepokazilo. Někdy to šlo lépe, jindy hůře. Od některých zemí se zkrátka odlišujeme víc kulturně i ekonomicky. Žádnou návštěvu bych ale neškrtnul, a to jich bylo opravdu hodně.“

A byly mezi nimi i kontroverzní cesty. Třeba minulý týden přijal Heinze Fischera v Moskvě Vladimir Putin, ruského prezidenta naopak ten rakouský přivítal ve Vídni v roce 2014, jen čtvrt roku po ruské anexi Krymu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouský prezident Heinz Fischer v úvodu rozhovoru pro ČRo a ORF shrnul svou politickou dráhu

Rakouská média tehdy Heinze Fischera i kancléře Wernera Faymanna kritizovala za přílišnou vstřícnost vůči Rusku. Prezident Fischer se hájil tím, že chce udržet všechny komunikační kanály směrem k Moskvě otevřené, a prezentoval Rakousko jako pomyslný most mezi východem a západem.

„Zažil jsem hodně emotivních momentů, viděl jsem chudobu, viděl jsem, co dokáže válka, třeba i občanská - jako naposledy v Kolumbii. Když se hromadně porušují lidská práva, když se ničí památky nedozírné ceny. Viděl jsem krajany, kteří museli odejít z vlasti, a pláčou, když na to jen pomyslí,“ řekl prezident Fischer při vzpomínce na nedávnou cestu do Kolumbie.

Setkal se tam s 95letou emigrantkou, která začátkem 2. světové války utekla z Rakouska před nacismem, a dnes jí patří jedna z největších soukromých knihoven německé literatury.

Podobné příběhy Heinz Fischer během svého prezidentství vyhledával opakovaně, a to nejen v cizině. Veřejně třeba ocenil humanitární organizace a dobrovolníky, kteří se loni v Rakousku postarali o statisíce uprchlíků mířících do Evropy.

Rakousko se připravuje na zavedení hraničních kontrol v Brennerském průsmyku

Číst článek

Právě téma migrace provázelo Heinze Fischera i při jeho návštěvě Prahy. Přijel zrovna ve chvíli, kdy Rakousko začalo připravovat hranici s Itálií v Brennerském průsmyku na možné obnovení hraničních kontrol kvůli uprchlíkům.

„Ta hranice se přece nezavře, to v Brenneru ani nejde. Také letos tudy projdou statisíce lidí a tuny zboží. Rakousko musí ale lépe kontrolovat, kdo přichází do země, a pouštět jenom ty, kteří mají buď právo na mezinárodní ochranu, nebo mají platné vízum. Úplné utěsnění hranice si ale neumím představit,“ prohlásil Heinz Fischer.

I tahle jeho diplomatická odpověď dokazuje, jaký byl prezident. Tlumil napětí, vyvažoval společenské rozdíly, klidnil náladu v zemi, nehrál si s ústavou a politiky usměrňoval spíš v zákulisí. To jsou zásluhy, které Heinzi Fischerovi za dobu jeho prezidentství většinou přisuzují rakouští komentátoři.

Při návštěvě Česka si Fischer pochvaloval, jak se zlepšila česko-rakouská komunikace v oblasti jaderné energie, která vzájemné státy obou zemí dlouho zatěžovala. Oznámil taky dokončení společné česko-rakouské učebnice dějepisu příští rok.

O nástupci Heinze Fischera nejspíš rozhodne až druhé volební kolo na konci května. Favoritem průzkumů je zatím bývalý šéf rakouských Zelených Alexander van der Bellen.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme