Indie úspěšně otestovala svou raketu dlouhého doletu Agni V

Indie zkušebně vystřelila raketu dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici. Ta by jako první v indickém arzenálu mohla zasáhnout velká čínská města jako Peking nebo Šanghaj, ale doletět by mohla i do Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie zkušebně vystřelila raketu dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici

Indie zkušebně vystřelila raketu dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici | Zdroj: Reuters

Mezikontinentální balistická raketa Agni 5 má dolet až 5000 kilometrů, a teoreticky by tedy mohla doletět až na Slovensko.

Zkouška byla původně naplánovaná na středu. Jejímu provedení ale zabránilo nepříznivé počasí. Třístupňová raketa využívá pevné palivo a dokáže nést jadernou hlavici o váze 1,5 tuny.

Start z Wheelerova ostrova u východního pobřeží Indie dopadl úspěšně. Raketa pak bez komplikací zasáhla určený cíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O indickém raketovém programu mluvil ve Světě o desáté zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle jednoho indického analytika bude možné zařadit raketu do arzenálu armády nejdříve v roce 2014. Do té doby musí zvládnout ještě další zátěžová kola.

„Myslím si, že je důležité to srovnat se severokorejskou raketou, která odstartovala nedávno. Je to podobný typ rakety, také může donést na oběžnou dráhu satelit, anebo mít vojenské určení. A Severokorejcům se to ani v jedné ze tří zkoušek nepovedlo,“ připomněl analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Na rozdíl od severokorejského nebo íránského raketového programu, které jsou odvozeny od ruských střel Scud, vznikl indický raketový program opravdu v Indii.

Západu test nevadí, ohradila se jen Čína

Indie test předem oznámila. Západní země pokus nekritizovaly, ohradila se proti němu ale Čína. Od rakety dlouhého doletu si Indie podle Slezáka slibuje jaderné odstrašení, nikoliv ale vůči letitému rivalovi Pákistánu.

„Indie a Pákistán si zhruba ve stejnou dobu pořídily jadernou zbraň, obě dvě země se předhánějí v závodech, kdo bude mít lepší jaderný a raketový arzenál. Teď Indie jasně nad Pákistánem vyhrává. I když raketa tohoto typu vlastně není zapotřebí k tomu, aby Indie nad Pákistánem dominovala, protože celé pákistánské území už je v dostřelu těch předchozích indických raket.“

„Ale tady jde o závod s Čínou, která má, pokud jde o jadernou sílu, ale hlavně o raketovou technologii, nesmírný předstih. A Čína bude největším sokem Indie - politickým, hospodářským, ale také bezpečnostním - v 21. století.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o jedné zkoušku indické rakety komentoval Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů

„Takže zatímco do této doby platilo, že celá Indie je v dostřelu čínských raket, tak nyní platí, pokud se povedou všechny další zkoušky rakety Agni V, že celé čínské území bude v dostřelu indických raket,“ objasnil analytik Českého rozhlasu.

Indie se dnešním testem zařadila mezi velmoci, které mají schopnost raketu dlouhého doletu vést, tedy USA, Francii, Rusko, Británii, Čínu a zřejmě i Izrael. Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů v této souvislosti upozornil, že indickým zbrojním ambicím, ať už jde o raketový program, nebo masivní nákup konvenčních zbraní, svět doposud nevěnoval příliš velkou pozornost.

„Indie dlouhodobě společně třeba právě s Pákistánem stojí mimo značnou část režimů fungujících v oblasti kontroly zbrojení nebo případně odzbrojování, nepodepsala ani Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.“

„A v tomto smyslu možná lze očekávat, že tento krok už ten zájem trošku vzbudí a že mezinárodní společenství začne trošku zásadněji zjišťovat, jaké jsou strategické cíle Indie a co přesně chce prostřednictvím těchto technologií dosáhnout. Protože doteď Indie, na rozdíl třeba od jiných zemí, v tomto smyslu příliš tázána nebyla,“ poznamenal Vít Střítecký.

mta, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme