Italy pravděpodobně čeká další úsporný balík

Italský premiér Silvio Berlusconi vystoupí zítra v senátu a poslanecké sněmovně, aby poslance informoval o současné ekonomické situaci. A také představil opatření, kterými vláda hodlá reagovat na finanční turbulence, aby se vyhnula dalším útokům spekulantů. Dosud kabinet premiéra Berlusconiho vedl úspornou ekonomickou politiku díky ministru financí Giuliu Tremontimu, který se těšil důvěře na mezinárodní scéně. Nyní ale Tremontiho pozice začíná být poněkud vratká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský ministr financí Giulio Tremonti

Italský ministr financí Giulio Tremonti | Zdroj: Reuters

Ministr Tremonti se dostal do velmi nepříjemné situace, protože jeho blízký spolupracovník a poradce Marco Milanese byl obviněn z korupce, ministr navíc využíval část jeho bytu v Římě. Údajně za to platil a po zahájení vyšetřování z bytu odešel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech italské vlády mluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo v Římě Vědunka Lunardi

To je důvod, proč se ministerské křeslo pod Giuliem Tremontim rozkývalo, přestože obvinění vznáší prokurátor proslulý absolutním neúspěchem svých kauz.

Ve skutečnosti by se ale ministra financí a jeho úsporné ekonomické linie rád zbavil i Silvio Berlusconi, alespoň podle spekulací médií. S ním také opozice, svaz průmyslníků i odbory. Přestože Tremonti například zabránil zvýšení nezaměstnanosti a italský sever zaznamenává růst i v krizi, všichni by chtěli ‚povolnějšího‘ ministra financí, který by vyšel vstříc značným - a v současné situaci pravděpodobně velmi nerealistickým - finančním požadavkům regionů, odborů, bank i průmyslníků, kteří žádají také pomoc od státu.

Tremontiho drží ve funkci obavy z reakce trhů

S ministrovou výměnou se ale váhá kvůli možné negativní reakci finančních trhů, které politická nestabilita znepokojuje. Projevuje se to velmi výrazně na rostoucích úrocích za italské státní obligace. Finanční trhy považují nedávno schválený balík úsporných opatření za nedostatečný a obávají se, že eventuální nový ministr financí by mohl být méně razantní v krácení státních výdajů.

Situace se ale vyvíjí velmi rychle a značně nepříznivě. Ministr Tremonti už na dnešní večer svolal výbor pro finanční stabilitu; Italy pravděpodobně čeká další úsporný balík.

Premiér Berlusconi vyzval ke spolupráci odbory, průmyslníky a opozici. Ta, přestože s vládou spolupracovala při schvalování posledního úsporného balíku, tentokrát tvrdí, že spolupracovat nebude. Premiér se ve čtvrtek setká také s odbory a průmyslníky, ale opozice setkání odmítla.

„Bohužel, opozice nenabízí věrohodnou alternativu, jejím modelem zůstával do posledních dnů nebo týdnů (španělský premiér) José Luis Zapatero; nepředkládá žádné konkrétní návrhy a musí se také měřit s vyšetřováním případů korupce ve svých řadách,“ poznamenala římská spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi.

Evropská unie po Itálii vedle úspor požaduje také reformy, jako zpružnění pracovního trhu či omezení byrokracie. Opozice je ale příliš nechce.

Vědunka Lunardi, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme