Finsko 0:0 Slovensko

Izrael chce zakázat zneužívání nacistických symbolů v politice

Izraelský parlament má schvalovat zákaz zneužívání nacistických symbolů v politice. Jde zejména o žlutou hvězdu, kterou museli Židé nosit z rozhodnutí nacistických režimů. Pod hrozbou půlročního vězení nebo pokuty až půl miliónu korun má být zakázané i používání samotného slova „nacista" jinde než pro účely vzdělávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Nadávkám do nacistů občas čelí izraelští policisté z úst náboženských i sionistických extremistů. Ti první často brojí proti existenci židovského státu, ti druzí naopak za Izrael považují i okupovaná palestinská území se židovskými osadami.

Takové zneužívání slov nacista nebo nacismus má být napříště trestné. Podobně se má postihovat zneužívání symboliky holocaustu.

Před šesti lety si radikální osadníci v pásmu Gazy připínali oranžové šesticípé hvězdy. Protestovali tím proti nucenému odchodu z okupovaného palestinského území, který jim tehdy nařídila izraelská vláda.

Práci na novém zákonu ale spustil až incident z loňského prosince. Desítky ultraortodoxních židů vyšly do ulic v pruhovaných mundůrech z nacistických táborů. Protestovali tak proti údajné diskriminaci sekulárními spoluobčany.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme