Izrael možná přijde o špionážní stanici na východě Turecka

Izraeli možná hrozí uzavření špionážní stanice na východě Turecka, odkud může elektronicky sledovat dění v Íránu. Spekulují o tom izraelská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Pokud by Ankara izraelské vyzvědače opravu vypověděla, šlo by pro Izrael o další negativní důsledek námořního zásahu z minulého pondělí. Při něm Izraelci postříleli devět Turků z mezinárodní flotily plující do Gazy.

Izraelská média citují z londýnských Timesů. Podle deníku přicházejí na izraelské ministerstvo obrany náznaky, že Turci mohou špionážní stanici opravdu zavřít. Izraelský zdroj k tomu řekl, že v takovém případě by Izrael ztratil „uši a nos" ke sledování Íránu.

Turecko mělo s Izraelem dlouho úzkou vojenskou spolupráci. V posledních letech se ale situace začíná měnit a týden starý incident vyvolal otevřenou krizi. Turecko už zrušilo společné vojenské cvičení.

Londýnské Timesy napsaly, že pokud by Izrael ještě ztratil špionážní stanici, znamenalo by to, že za blokádu Gazy zaplatil oslabením obrany proti daleko většímu nebezpečí. A tím je prý Írán.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme