Izrael podporuje chystaný nekrvavý převrat v Emirátech

Izrael podporuje arabského šajcha, který chystá nekrvavý převrat v jednom ze Spojených arabských emirátů. Jako první o tom informoval izraelský deník Jediot Achronot a s novými podrobnostmi teď přišel britský Guardian. Spor se vede o nástupnictví v emirátu Rás al-Chajma. Ten leží jen desítky kilometrů od íránského pobřeží, přímo v ústí Perského zálivu, kudy tankery vozí pětinu celosvětové produkce ropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Vládcem strategicky umístěného emirátu je 92letý šajch Sakr, nejstarší panovník na světě. Mezitím ale vedou jeho dva synové nelítostný boj o nástupnictví. A za jednoho z nich se prý teď svými radami a diplomatickým tlakem postavil Izrael.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irena Kalhousová analyzovala na Rádiu Česko situaci na Blízkém východě

Velvyslanec židovského státu v Londýně Ron Prosor jedná se šajchem Chálidem, který z exilu usiluje o odstranění svého bratra a korunního prince Saúda.

Chálid tvrdí, že emirát Rás al-Chajma teď slouží jako překladiště zásilek pašovaných do Íránu. Podporu pro své tažení proto shání u Izraele, u Američanů, i třeba u proizraelské lobby ve Spojených státech.

O Izraeli se jedná i v Káhiře

Tato zpráva jistě dorazila i na kongres arabských zemích v Káhiře, kde ministři zahraničí jednotlivých zemí dnes budou jednat o přímých rozhovorech mezi Izraelci a Palestinci.

Přímé rozhovory mají podporu všech hlavních příznivců Palestiny včetně Egypta a Saúdské Arábie.

„Egypt a Saúdská Arábie jsou dlouhodobými patrony Palestinců a chtějí dokázat, že jejich snaha k něčemu vede, tedy k míru a k samostatnému palestinskému státu. Ostatní arabské země také podporují vznik samostatné Palestiny, ale izraelsko-palestinský konflikt jim do určité míry vyhovuje protože mají k záminku k opomíjení řešení domácích problémů,“ myslí si odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Egypt je klíčovým vyjednavačem palestinských rozhovorů, ale příliš úspěšný není. Už delší dobu se tak jeho roli snaží převzít Turecko.

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

„Turecko bylo ještě donedávna spojencem Izraele a respekt má i mezi Palestinci. Na druhou stranu Turecko trochu ztrácí izraelských očích, což nyní jeho roli vyjednavače ohrožuje. Nicméně je to ekonomicky silný stát, tak se může stát, že Egypt přenechá roli vyjednavače Turecku,“ předpověděla Kalhousová.

Palestinci si ale pro zahájení rozhovorů kladou podmínky. Jejich předák Mahmúd Abbás tvrdí, že Benjamin Netanjahu je odmítá splnit. Abbás původně trval na úplném zastavení výstavby židovských osad, pak požadoval, aby Netanjahu předem uznal hranice budoucí Palestiny z roku 1967 a souhlasil s tím, že je budou střežit mezinárodní jednotky.

„Pro Izraelce jsou podmínky nepřijatelné a současná Netanjahuova vláda má hlavně velký problém se zastavením výstavby osad, což se ukazuje v domácí politice v těchto dnech, kdy Netanjahu oznámil, že by jeho koalice nepřežila, kdyby zmrazení výstavby osad, které bude platit do září, by mělo pokračovat,“ dodala odbornice na Blízký východ.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme