'Jsem připravena zaregistrovat se jako muslimka,' napsala Albrightová v reakci na Trumpovy plány

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová je připravená zapsat se do registru muslimů, pokud ho nový americký prezident prosadí. Albrightová tak na Twitteru reagovala na dva roky staré prohlášení Donalda Trumpa, který vznik podobné databáze prosazoval ve své kampani. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Někdejší ministryně uvedla, že se v minulosti hlásila k několika náboženstvím a teď je připravená ze solidarity podpořit muslimy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madeleine Albrightová | Foto: Lenka Kabrhelová

„Byla jsme vychovávána jako katolička, pak jsem vstoupila do episkopální církve a později jsem zjistila, že moje rodina byla židovská," uvedla Madeleine Albrightová, která má české kořeny. „Jsem připravena se jménem solidarity zaregistrovat jako muslimka," dodala.

Albrightová se už dříve vymezila proti Trumpovým plánům omezit vstup některým uprchlíkům z Blízkého východu a z Afriky. Na Twitteru napsala, že Spojené státy musí zůstat otevřené pro lidi z různých zemí a různého vyznání.

Do muslimského seznamu se chce v případě jeho vzniku ze solidarity zapsat také herečka známá ze sitcomu Teorie velkého třesku Mayim Bialiková. „Jsem židovka. Jsem připravena se ze solidarity zaregistrovat jako muslimka, pokud na to přijde," napsala Bialiková.

Herečka později dodala, že pokud je potřeba registrovat nebezpečné lidi, měl by vzniknout registr mužů bělochů, jelikož právě oni jsou nejčastěji sériovými vrahy a střelci, kteří útočí v davu.

Soupis muslimů Trump slíbil před dvěma lety v jednom rozhovoru, později se ale od záměru distancoval.

Podle BBC nyní americký prezident uvažuje o exekutivním nařízení, kterým chce na několik měsíců zastavit veškerou imigraci a zablokovat vydávání víz lidem z vybraných zemí Blízkého východu a severní Afriky, včetně Sýrie, Iráku, Libye či Jemenu.

O registru muslimů se ale žádné oficiální zdroje nezmiňují. Nové exekutivní nařízení má americký prezident podle britského serveru představit ve čtvrtek.

Martin Balucha, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme