"Kde je Republikánská garda?" ptají se spojenci

Američané jsou dva týdny od zahájení války na dosah Bagdádu. Předsunuté jednotky protiirácké koalice jsou údajně 10 kilometrů od jižní hranice metropole. Americká pěchota, která útok vede, se dosud nesetkala s vážným odporem. Největším překvapením přitom je nepřítomnost irácké Republikánské gardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký tank M1A1 Abrams | Foto: The Rebbe & The Secret

Hlavní otázka, kterou si dnes ráno kladlo velení koaličních sil, zněla: Kam se poděla irácká Republikánská garda? Soustředěný odpor jejích jednotek, které jsou považovány za elitu iráckých ozbrojených sil, se očekával už včera, když americká pěchota překročila pomyslnou červenou linii Bagdádu, za níž se předpokládal protiútok iráckých vojáků.

K tomu zatím nedošlo a podle vyjádření spojeneckých velitelů proto jejich vojáci postupují velmi obezřetně v obavách z možné pasti, do které se je snaží Iráčané vlákat. Setkávají se přitom jen se sporadickým odporem. Podle pozorovatelů mohou být stále hlavní irácké jednotky opevněné přímo v metropoli a chtějí vlákat koaliční vojáky do jejích ulic, kde nebudou mít takovou výhodu jako v otevřeném prostoru.

Dvě divize irácké Republikánské gardy označilo včera spojenecké velení za neschopné dalšího aktivního boje a podle zpravodajů koaličních jednotek se vzdávají stovky Iráčanů. Koaliční průzkumná letadla zaznamenala v průběhu noci pohyb jednotek gardy od Bagdádu směrem na jih, což naznačovalo, že Iráčané posilují obranná postavení. O to nejasnější je, proč už u Bagdádu nedošlo k ostrým bojům.

Předvoj americké námořní pěchoty se dostal do vzdálenosti 10 kilometrů od jižního okraje irácké metropole. Spojenecké síly už také údajně zaujaly bojové pozice nedaleko bagdádského mezinárodního letiště. Irácký ministr informací sice zprávy o postupu spojenců odmítl, ale arabské sdělovací prostředky je většinou považují za důvěryhodné.

Podle nejnovějších informací televize Al-Džazíra je zatím na mezinárodním Saddámově letišti klid a spojenecké jednotky je dosud neostřelovaly. Arabští analytici soudí, že bitva o Bagdád nezačne dříve než za dva dny a podle některých může začít až za týden, poté co spojenci u hlavního města soustředí dostatečnou údernou sílu.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme