Ke čtenářům se dostávají paměti milenky J. F. Kennedyho

V Americe dnes vycházejí paměti Kennedyho milenky. Dnes 69letá Mimi Alfordová měla rok a půl poměr s americkým prezidentem jako 19letá stážistka v Bílém domě. V dvousetstránkové knize popisuje své okouzlení nejmocnějším mužem planety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Fitzgerald Kennedy | Foto: www.whitehouse.gov

„Myslím, že jsem byla pod vlivem jeho aury,“ vysvětluje paní Mimi Alfordová, proč udržovala jako devatenáctiletá tak dlouhý vztah s 45letým prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym.

V televizi NBC popisovala poměr jako víc než jen čistě sexuální aféru.

“Nebudu tvrdit, že mě miloval, ale myslím, že mě měl hodně rád, záleželo mu na mně,” říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pamětech milenky prezidenta J. F. Kennedyho mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Skutečnost, že s ní Kennedy udržoval mimomanželský poměr, potvrzují také historikové. Poprvé se o něm zmínil respektovaný autor Robert Dallek v roce 2003. Paní Alfordovou pak vystopovali reportéři a ona skoro půl století staré tajemství potvrdila.

Podle historika Dalleka, který se specializuje na americké prezidenty a o Kennedym vydal rozsáhlou biografii, jsou její paměti přínosné v tom, že na Kennedyho, který je ve Spojených státech skoro mytickou osobností, přinášejí nový pohled jako na člověka, který nebyl vždycky vzorem toho, co by Američané od svého prezidenta asi očekávali.

O J. F. Kennedym je známé, že měl hodně nemanželských poměrů. Milenky měl ale nejenom on, ale i jeho nástupce Lyndon Johnson a předtím i prezident Roosevelt. Ten udržoval dlouhý mimomanželský poměr, ale nikdo o tom nepsal.

„Přelom nastal až asi s mocí médií, zejména, nevím, jestli je to shoda okolností, v době aféry Watergate a těsně po ní. Do té doby se o to nikdo nezajímal,“ vysvětluje náš zpravodaj v USA, jak vůbec Kennedymu mohly všechny jeho aféry v puritánské Americe procházet. „Já jsem přesvědčený o tom, že většina Ameriky vůbec puritánská není,“ poznamenává zpravodaj.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme