Ke čtenářům se dostávají paměti milenky J. F. Kennedyho

V Americe dnes vycházejí paměti Kennedyho milenky. Dnes 69letá Mimi Alfordová měla rok a půl poměr s americkým prezidentem jako 19letá stážistka v Bílém domě. V dvousetstránkové knize popisuje své okouzlení nejmocnějším mužem planety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Fitzgerald Kennedy | Foto: www.whitehouse.gov

„Myslím, že jsem byla pod vlivem jeho aury,“ vysvětluje paní Mimi Alfordová, proč udržovala jako devatenáctiletá tak dlouhý vztah s 45letým prezidentem Johnem Fitzgeraldem Kennedym.

V televizi NBC popisovala poměr jako víc než jen čistě sexuální aféru.

“Nebudu tvrdit, že mě miloval, ale myslím, že mě měl hodně rád, záleželo mu na mně,” říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pamětech milenky prezidenta J. F. Kennedyho mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Skutečnost, že s ní Kennedy udržoval mimomanželský poměr, potvrzují také historikové. Poprvé se o něm zmínil respektovaný autor Robert Dallek v roce 2003. Paní Alfordovou pak vystopovali reportéři a ona skoro půl století staré tajemství potvrdila.

Podle historika Dalleka, který se specializuje na americké prezidenty a o Kennedym vydal rozsáhlou biografii, jsou její paměti přínosné v tom, že na Kennedyho, který je ve Spojených státech skoro mytickou osobností, přinášejí nový pohled jako na člověka, který nebyl vždycky vzorem toho, co by Američané od svého prezidenta asi očekávali.

O J. F. Kennedym je známé, že měl hodně nemanželských poměrů. Milenky měl ale nejenom on, ale i jeho nástupce Lyndon Johnson a předtím i prezident Roosevelt. Ten udržoval dlouhý mimomanželský poměr, ale nikdo o tom nepsal.

„Přelom nastal až asi s mocí médií, zejména, nevím, jestli je to shoda okolností, v době aféry Watergate a těsně po ní. Do té doby se o to nikdo nezajímal,“ vysvětluje náš zpravodaj v USA, jak vůbec Kennedymu mohly všechny jeho aféry v puritánské Americe procházet. „Já jsem přesvědčený o tom, že většina Ameriky vůbec puritánská není,“ poznamenává zpravodaj.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme