Komisařka OSN pro lidská práva: Sýrii by měl řešit soud

Rada bezpečnosti by měla otázku Sýrie předat Mezinárodnímu trestnímu soudu. Události v této zemi totiž mohou naplňovat definici zločinů proti lidskosti. Před Valným shromážděním OSN to prohlásila komisařka pro lidská práva Navi Pillayová. Valné shromáždění by mělo hlasovat o nezávazné rezoluci k syrským událostem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN | Foto: Kateřina Křenová

Představitelka OSN ostře kritizovala skutečnost, že závaznou rezoluci odsuzující postup syrské vlády neschválila Rada bezpečnosti. Jak řekla, veto Ruska a Číny si Damašek vyložil jako zelenou k dalším krvavým represím vůči odbojnému obyvatelstvu.

Pillayová také vyjádřila znepokojení nad tím, že v Sýrii dochází k záměrnému podněcování náboženského napětí. Zatímco šíité jsou ztotožňování s režimem prezidenta Bašára Asada, většinoví sunnité se proti vládě stále více bouří.

Opozici už vyjádřil podporu šéf mezinárodní teroristické sítě al-Káida Ajman Zaváhirí. Ta v uplynulých letech v sousedním Iráku povraždila tisíce šíitských civilistů.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme