‚Kontrolní procházky‘ spisovatelů se v Moskvě zúčastnily tisíce lidí

Několik tisíc lidí se dnes v Moskvě připojilo k předním ruským spisovatelům, kteří se vydali na 'kontrolní procházku' po městě. Literáti tak reagují na policejní zásah proti opozičním demonstrantům a následnému zatykání opozičních aktivistů, ke kterému došlo minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

'Kontrolní procházky' spisovatelů se v Moskvě zúčastnily tisíce lidí | Foto: Lenka Kabrhelová

Pěší průvod prošel z Puškinova náměstí na Čistoprudný bulvár, který je už několik dnů sídlem tábora opozice. Lidé po cestě debatovali s organizátory akce, spisovateli Borisem Akuninem, Ludmilou Ulickou, satirikem Viktorem Šenderovičem nebo básníkem Dmitrijem Bykovem.

Ke spisovatelům se připojilo asi deset tisíc lidí, některá média uvádějí dokonce počet 15 tisíc. Naopak ruská policie tvrdí, že městem prošla pouze tisícovka lidí.

Mnozí lidé více věří nestranným osobnostem, jako jsou třeba právě spisovatelé, než opozičním lídrům. Literáti hovořili o tom, že jsou znepokojeni postupem ruské policie v posledních dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

'Kontrolní procházku' spisovatelů v Moskvě sledovala zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Účastníci průvodu měli opět na sobě symboly protestu, tedy bílé stužky nebo bílé květiny. Akce byla spíše tichá, účastníci průvodu neprovolávali žádná hesla, pouze občas zazněl aplaus spisovatelům.

Policie se vůbec neukázala. Pochod prošel centrem Moskvy po jedné z frekventovaných silnic bulvárního okruhu, aniž by úřady jakkoli zasáhly.

Nespokojení Rusové tvrdí, že v tuto chvíli je hlavní se setkávat, formulovat protestní hnutí zespoda společnosti a horizontálně napříč všemi vrstvami i regiony.

Lidé jsou čím dál více frustrováni, že vláda prezidenta Putina ignoruje požadavky na politické reformy a změny. Věří však, že ruská společnost prochází změnami a současný establihsment už nebude schopen je zastavit.

To částečně potvrzují i mnozí ruští analytici, žádný z nich si však netroufá odhadnout, jak dlouho bude prosazení změn trvat.

Lenka Kabrhelová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme