'Korupční aféra zlomila vaz českému premiérovi,' hlásají titulky zahraničních médií

Současné aféře kolem českého premiéra a potažmo celé ODS se věnují několik dní i v zahraničí. Kromě hodnotících komentářů tak Le Monde, Standard, BBC i Spiegel spekulují o budoucím vývoji naší země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr z denního tisku, noviny | Foto: Tomáš Vodňanský

Ještě večer a přes noc se zpráva o premiérově rezignaci šířila po zahraničních zpravodajských serverech a dnes je i v ranním tisku.

Le Monde například píše, že aféra, kdy milenka premiéra nechává sledovat jeho manželku, je moc i na Francii. Podle deníku je nejpravděpodobnějším kandidátem na dalšího českého premiéra Martin Kuba. Jenže mu v cestě stojí spousta překážek. Třeba fakt, že koalice nemá od roku 2012 ve sněmovně jistou většinu a disponuje pouze 99 hlasy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda shrnuje zahraniční mediální ohlasy na českou politickou krizi

Ani opozice to ale nemá jednoduché. Jak podotýká slovenský deník SME, na rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb potřebuje ústavní většinu 120 hlasů, kterou ale také nemá.

Rakouský Standard se diví, jak to, že největší korupční aféru v historii země ustál premiér tak dlouho. Když se ukázalo, že zemi ovládají pochybní podnikatelé, vojenská rozvědka se zapojuje do premiérova milostného trojúhelníku a vláda přežívá jen díky kupčení s funkcemi, měl podle rakouského média Nečas převzít odpovědnost už ve čtvrtek, nejpozději v pátek.

BBC píše, že Nečas na večerní tiskové konferenci vypadal poměrně uvolněně, jako by z něj spadla obrovská tíha. Těžkou hlavu teď mají jeho spolustraníci. Jeden z nich by totiž měl ve vládnutí pokračovat.

Nečas chce pokračování koalice s novým premiérem. Opozice trvá na předčasných volbách

Číst článek

Redakce BBC a Le Monde ovšem dodávají, že najít nového premiéra nebude jednoduché, protože vláda už od roku 2012 nemá v parlamentu jistou většinu.

Německý Spiegel tak spekuluje, že prezident Miloš Zeman by mohl využít současné situace k vyhlášení předčasných voleb, které by do čela země vynesly jeho mateřskou ČSSD. Nicméně všechny trumfy má podle deníku v rukou právě on.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlas ruských médií interpretoval zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín a ohlas médií polských komentátor Alexander Tolčinský

Ale polská Gazeta Wyborcza se zase domnívá, že poslanecká sněmovna udělá vše proto, aby zemi do předčasných voleb nevedla úřednická vláda vybraná prezidentem. Takže se zdá, že konec krize je zatím v nedohlednu. Deník také podotýká, že je zajímavé, že premiérovi nakonec zlomila vaz ta nejméně závažná třetina skandálu - jeho milostná aféra.

Polský tisk se neubránil spekulacím o budoucnosti země. Zároveň ale přináší paralelu s polskou událostí z roku 2005, kdy po sérii obrovských korupčních skandálů musela odstoupit tehdejší vláda Svazu demokratické levice.

„Pro ten Svaz demokratické levice to znamenalo definitivní konec. V Polsku v podstatě od té doby neexistuje klasická levicová strana. Svaz demokratické levice se tam sice dostane, ale získá nějakých 10 – 11 procent,“ připomíná komentátor Alexandr Tolčinský.

Premiér čtyři dny po zatčení Nagyové oznámil odchod. Nechce být balvanem pro vládu a ODS

Číst článek

Britský The Guardian píše, že premiér byl donucen odejít poté, co skandál kolem šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové uvrhnul zemi do období nejistoty.Přední místa zabírá situace v Praze i v ruském zpravodajství.

Podle stránek Rádia Svoboda se uvádí, že Česko prožívá politický skandál takového rozměru, který nezná za celou postkomunistickou éru. Podle autora článku to může být pro ODS osudová rána a pro sociální demokracii naopak odrazový můstek k moci, pro prezidenta Zemana dárek osudu, který posílí jeho roli arbitra a pro společnost důvodem k zamyšlení, proč není současná politika schopna vypořádat se se zlodějinou a korupcí.

Martin Dorazín, Alexander Tolčinský, Ondřej Bouda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme