Koupit zbraně na slepé náboje bude na Slovensku obtížnější

Slovensko v krátké době omezí internetový prodej takzvaných expanzních zbraní, tedy zbraní na slepé náboje. Slíbil to slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Bratislava tak chce reagovat na podezření, že samopaly, které použili teroristé při útocích v Paříži na začátku ledna, mohly pocházet ze Slovenska. Pachatelé je mohli nakoupit jako zbraně upravené jen na slepé střelivo a snadno vrátit do bojeschopného stavu. V Česku by se k takovým zbraním neměli tak snadno dostat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci museli odevzdat příruční zbraně | Foto: Vít Pohanka

Slovensko požádala francouzská policie o prošetření původu samopalů, které použili útočníci na redakci časopisu Charlie Hebdo a na židovský supermarket. Slovenská policie proto prohledala několik prodejen se zbraněmi. Také jednu v Partizánském.

„Policie u nás prověřovala prodej stejně jako u jiných obchodníků na Slovensku, kteří se věnují prodeji expanzních zbraní,“ řekl Českému rozhlasu majitel prodejny František Gajdoš s tím, že zbraň lze zakoupit po předložení občanského průkazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je těžké pořídit si na Slovensku expanzní zbraně, zjišťoval zpravodaj Pavel Novák

„Přesně stejně jako v České republice, kde se také prodávají expanzní zbraně. I když je to trochu jinak upravené než u nás. V Česku musí být kupující starší 18 let a u nás musíme zapsat, i komu jsme zbraně prodali. Když zákazník nakupuje přes internet, po zaslání objednávky musí naskenovat občanský průkaz,“ popsal.

Pokud opravdu nakoupili pachatelé teroristických útoků v Paříži expanzní zbraně na Slovensku a pak je vrátili do původního stavu a staly se z nich zbraně smrticí, věděli dobře, kde takové zbraně hledat. V Česku by totiž neuspěli.

V Česku podléhá prodej expanzních zbraní speciálnímu režimu

Expanzní zbraně prodávané na Slovensku volně jako bezpečné by v ČR podléhaly speciálnímu režimu. Volně prodejné expanzní zbraně, které lze v Česku nakoupit, se podle Jana Palounka z Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva nedají tak snadno předělat zpátky na plně funkční zbraně.

„Slovenská legislativa je v oblasti expanzních zbraní mnohem volnější než v České republice. Na Slovensku upravené ostré zbraně na expanzní odpovídají našemu nedovolenému výrobnímu provedení. Tam je ta míra úpravy na ostrou zbraň mnohem jednodušší než pode našich postupů, podle kterých se vyrábí dovolené výrobní provedení expanzní zbraně,“ vysvětlil.

Na Slovensku se dá samopal vzor VZ 58 upravený pro slepé náboje koupit poměrně levně. Přijde na 220 nebo 300 eur. V České republice by ale kvůli složitosti jeho úprav byl podle Palounka mnohem dražší.

„Jednotlivé kroky, které musí udělat výrobce nebo úpravce zbraně, aby se z toho stala expanzní zbraň kategorie D, jsou mnohem složitější a finančně náročnější. Zásah do zbraně je totiž takový, že je to už jiná cenová relace. Konkurenčně daleko za cenami ze Slovenska. Proto je to stále lukrativní zboží,“ dodal.

Jestli zbraně použité při pařížských útocích opravdu pocházely ze Slovenska, zatím policie zjišťuje.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme