Kypr zakázal flotile plující do Gazy vstup do svých vod

Organizátorům mezinárodní flotily plující do Gazy na podporu Palestinců se zkomplikovala situace. Kypr lodím zakázal vstoupit do svých vod s formálním odůvodněním, že nepokračují do mezinárodně uznaného přístavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záliv Pissouri | Foto: Fotobanka Stock.xchng, Markos Foutas

Právě u Kypru se mělo devět lodí soustředit a pak společně vyjet ke břehům Gazy. Organizátoři přesto uvádějí, že k území drženému pod izraelskou námořní blokádou dorazí v sobotu ráno.

Kypr se stal nakonec jediným státem, který vyhověl izraelskému požadavku, aby proti aktivistům z desítek zemí nějak zasáhl. Kromě Kypru lodi s humanitární pomocí plují také z Irska, Švédska, Turecka a Řecka.

Izrael chce připlutí osmi set aktivistů do Gazy za každou cenu zabránit. Mezitím posiluje snahy o diskreditaci organizátorů protestu.

Jak uvádí izraelský tisk, různí oficiální mluvčí budou v těchto dnech ochotně vystupovat v zahraničních médiích.

Jejich hlavním argumentem bude tvrzení, že obyvatelé Gazy netrpí žádným nedostatkem. Zároveň Izrael tvrdí, že na palubách lodí mohu být teroristé a zbraně.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme