Kyrgyzstán se loučí s oběťmi nepokojů

V Kyrgyzstánu je Den národního smutku za oběti středečních nepokojů. Podle nejnovějších informací tamního ministerstva zdravotnictví je 76 mrtvých a přes 1 400 zraněných. Památku obětí uctí v hlavním městě Biškeku na centrálním náměstí podle odhadů tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyrgyzstán drží smutek za oběti nepokojů | Zdroj: ČTK

S oběťmi středečních nepokojů se přicházejí rozloučit stovky lidí. Jak z Biškeku hlásí zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová, mnozí viní z násilí svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který po masových protestech opustil hlavní město a odjel do jihokyrgyzského Džalalabadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Kyrgyzstánu sleduje zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Tam zůstává na neznámém místě, kvůli - jak tvrdí - obavám o svůj život. I přes sílící výzvy k rezignaci prezident nadále odmítá odstoupit. Šéfka dočasné vlády, opoziční vůdkyně Roza Otunbajevová Českému rozhlasu potvrdila, že kabinet je ochoten garantovat Bakijevovi bezpečnost, pokud přijede do hlavního města složit funkci.

Zároveň dodala, že prezident by měl čelit zodpovědnosti za středeční události. Několik příslušníků bezpečnostních složek, kteří nařídili střelbu do davu demonstrantů, už podle ní kyrgyzské úřady obvinily z trestného činu.

Zemi podle opozice hrozí finanční kolaps

V médiích se objevily informace, že prezident Bakijev zpronevěřil velkou sumu peněz ze státní pokladny. Podle opozice, která převzala moc v zemi, je Kyrgyzstán na pokraji finančního krachu.

„Já jsem včera mluvila s šéfkou dočasné vlády Rozou Otunbajevovou, ta říkala, že skutečně je pravda, že země je na pokraji finančního kolapsu, ve státní kase zbývá minimum peněz. Poukazovala na mnoho sporných rozhodnutí, které vláda pod prezidentem Bakijevem přijala, na sporné privatizace, které podle opozice doprovázela obrovská korupce, peníze měly plynout na účet prezidenta a jeho rodiny,“ uvádí z Biškeku naše zpravodajka.

„Kvůli finančním problémům konec konců vláda zvedla tarify pro lidi, daně, různé platby za teplo, elektřinu a podobně, a právě proto lidé před pár dny vyšli do ulic. Roza Otunbajevová tvrdí, že chce v této tíživé situaci žádat o finanční pomoc, a to hlavně z Ruska.“

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme