'Lépe chápeme jeden druhého,' zaznělo po setkání Tillersona s Putinem a Lavrovem

Rusko je otevřeno nejen k dialogu se Spojenými státy, ale i k reálným krokům - a od USA očekává totéž, uvedl ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po dvouhodinovém jednání s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem u ruského prezidenta Vladimira Putina. Přijetí v Kremlu ještě předcházely rozhovory obou ministrů, které trvaly zhruba pět hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rex Tillerson na návštěvě v Moskvě

Rex Tillerson na návštěvě v Moskvě | Zdroj: Reuters

"Lépe chápeme jeden druhého," řekl šéf ruské diplomacie, který se na úvod schůzky s Tillersonem domáhal odhalení "skutečných záměrů" nové americké vlády, vysílající "protichůdné" signály.

Současně připustil, že překonat překážky, ať skutečné či uměle vytvořené, ve vztazích mezi oběma velmocemi vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. "To je krátkozraký přístup, na spolupráci Moskvy a Washingtonu vyhrává celý svět," zdůraznil.

Libor Dvořák: Tillerson v Moskvě. USA a Rusko si vyjasňují oblasti společného zájmu i rozporů

Číst článek

Putin podle Lavrova vyjádřil připravenost opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií, "za podmínky, že naším společným cílem bude boj proti terorismu". Moskva tuto dohodu "pozastavila" po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne.

Předložte důkazy, žádá Moskva

Oba ministři se před novináři neshodli v pohledu na údajný útok plynem v syrské provincii Idlib, který americká strana připisuje silám syrského prezidenta Bašára Asada. "Neviděli jsme žádné důkazy," prohlásil Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné incident důkladně a nestranně vyšetřit. Brzdit toto vyšetřování by podle Lavrova znamenalo nezájem dopátrat se pravdy.

Varoval také na příkladu Iráku a Libye před "experimenty" v podobě snah svrhnout "totalitní diktátory". "Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete," uvedl na novinářský dotaz. Svržení Asada by podle něj pomohlo teroristům z Islámského státu.

Moskva podle Lavrova "nesází na Asada", ale na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl "demokratický a světský", až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.

"Neviděli jsme jediný fakt, ani náznak faktu," odmítl také Lavrov obvinění z ruského vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. "Předložte konkrétní důkazy, pak budeme ochotni odpovědět," vyzval.

Ani obviňování ruských hackerů z ovlivňování voleb, ani obviňování Asada z nasazení chemických zbraní podle Lavrova neprovází předložení věcných důkazů, a tak je záhodno se řídit raději zdravým rozumem, než rozbouřenými emocemi.

V odpovědi na dotaz ohledně uskupení amerických vojenských lodí v blízkosti KLDR Lavrov zdůraznil, že Korejský poloostrov je nutné zbavit jaderných zbraní "výlučně mírovými prostředky", cestou jednání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme