Letos poprvé se sčítají lidé, byty a domy v celé EU najednou

Do 14. dubna máte čas odevzdat vyplněné formuláře sčítání lidu. Někdy koncem roku, až to statistici všechno spočítají, se dozvíme, kolik nás je. A to nejen v Česku ale i v dalších 26 zemích. Letos se totiž poprvé sčítá v celé Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Evropský parlament nařídil v roce 2008, že se mají všichni obyvatelé sedmadvacítky poprvé v historii spočítat.

„Stanovil několik základních povinností pro členské země. Tou první je, že údaje musí být z roku 2011, druhou povinné otázky a tou třetí je povinnost poskytnout tyto údaje do konce března roku 2014,“ říká místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. A k čemu Evropa potřebuje spočítat své obyvatelstvo. Odpověď nám dal člověk z nejpovolanějších, bývalý premiér, předseda ČSÚ a nynější viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jan Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

I tuto část seriálu o sčítání lidu, domů a bytů připravila L. Weissová

Evropská unie má před sebou asi dva nejtěžší věcné problémy. Vedle energetiky je to migrace. Situace menšin, to jak se lidé stěhují. Analýza dat pomůže zachytit i další probléme – stárnutí. Analýzu dat unie potřebuje.“

Unie také zvažuje, že by podle výsledků sčítání lidu přepočítala mandáty v Evropském parlamentu.

A co je ještě důležitější: EU bude členským zemím nově přerozdělovat peníze a dotace podle výsledků sčítání lidu. Země, která dodá nekvalitní, neúplné či chybné údaje, se může připravit o desítky milionů eur z evropské pokladny.

A ještě jeden - trochu méně vážný argument: „Někdo kdysi prohlásil, že v EU umíme lépe sečíst hospodářská zvířata než obyvatelstvo. Tak toto další sčítání by mělo přispět k tomu, aby tato věta už neplatila,“ dodává viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jan Fischer.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme