Libanonský Hizballáh viní z vraždy expremiéra Harírího Izrael

Za vraždou bývalého libanonského premiéra Harírího prý stál před pěti lety Izrael. Prohlásil to vůdce libanonského hnutí Hizballáh šajch Nasralláh. Právě o Hizballáhu se v poslední době spekuluje jako o možném pachateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrakodrapy | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Nasralláh ale řekl, že stopy vedoucí k jeho organizaci vyrobily izraelské tajné služby. Izrael prý chtěl vraždou Harírího oslabit vliv Sýrie. Ta musela pod mezinárodním tlakem brzy po vraždě Harírího stáhnout své vojáky z Libanonu.

Nasralláh během tiskové konference zveřejnil řadu fotografií a videozáznamů. Některé jsou pořízené z bezpilotních letadel a sledují libanonské silnice, po kterých Harírí cestoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma podrobně rozebral v poledních Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Šéf Hizballáhu dokládal, že se jeho organizaci podařilo už v 90. letech rozkódovat signál izraelských bezpilotních letadel.

Jak Nasralláh řekl, nepředložil jasné důkazy, ale přinejmenším indicie, které prý nasvědčují izraelské účasti na atentátu. Izraelci prý situaci sledovali i v okamžiku vraždy.

Izrael podle Nasralláha už předem vytvářel pomocí svých tajných služeb legendu, že za vraždou oblíbeného politika bude Hizballáh.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme