Maryland je osmým americkým státem, který umožní sňatky gayů a leseb

Gayové a lesby v Americe slaví další vítězství. Maryland se stal osmým státem, který umožní jejich sňatky. Příslušný zákon už podepsal guvernér, odpůrci této právní úpravy se ale nevzdávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér Marylandu Martin O'Malley po podpisu zákona | Foto: ČTK/AP

Odpůrci sňatků osob stejného pohlaví už sbírají podpisy pod svou petici. Pokud jich seženou 56 tisíc, což je pravděpodobné, bude se o tomto zákoně v Marylandu rozhodovat v listopadu souběžně s volbami prezidenta a Kongresu.

Zatím ale platí, že po podpisu zákona guvernérem by měli gayové a lesby získat právo na sňatky od ledna příštího roku.

Veřejné mínění v této otázce je v Marylandu značně rozpolcené; procento zastánců a odpůrců je skoro stejné a do značné míry odráží i to, jak vypadá veřejné mínění v celých Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračujícím boji o homosexuální sňatky v Americe mluvil v Odpoledním Radiožurnálu tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Platí ale to, že odpůrců postupně ubývá; ještě v 90. letech měli docela výraznou většinu, zatímco teď je to velmi vyrovnané. Podle loňského průzkumu 45 procent Američanů bylo pro povolení sňatků homosexuálů, 46 procent proti a zbytek nevěděl, co si o tom myslet.

Jakýmsi ‘hlavním bitevním polem‘, pokud jde o sňatky osob stejného pohlaví, je ve Spojených státech Kalifornie, kde na toto téma padlo mnoho soudních verdiktů. Ty byly jednou pro a při odvolání zase proti, což se opakovalo několikrát u soudů různé instance.

Naposledy odvolací federální soud prohlásil za neplatný ústavní dodatek, který sňatky homosexuálů v Kalifornii prakticky znemožňoval. Ovšem odpůrci už dali najevo, že se odvolají k poslední možné instanci, k federálnímu Nejvyššímu soudu ve Washingtonu.

A je pravděpodobné, že ten o tom také rozhodne, což bude mít důsledky pro všechny americké státy, nejenom pro Kalifornii.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme