Masivní protesty v Indii pokračují. Anna Hazare je stále ve vězení

V masivní demonstrace vyústil indický boj proti korupci. Aktivista Anna Hazare se rozhodl držet hladovku do doby, než indický parlament přijme legislativu, která by tento nešvar z indické společnosti vymýtila. Skončil však ve vězení poté, co ho zatkla indická policie. Ulice proto nyní zaplnily statisíce jeho příznivců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V indických ulicích demonstrují statisíce lidí na podporu Anna Hazareho. | Zdroj: Reuters

Vše přitom začalo docela nevinně. Aktivista Anna Hazare oznámil, že hodlá držet hladovku proti měkké podobě připravovaného protikorupčního zákona a hlavně pomalému tempu jeho projednávání. V předvečer avízované hladovky ho ale policie zatkla.

Premiér Manmohan Sinngh tento postup na půdě parlamentu obhajoval jako preventivní krok. Od opozičních poslanců za to sklidil bouři nevole.

Přehrát

00:00 / 00:00

Masivní protesty v Indii pokračují, Anna Hazare skončil ve vězení .mp3

„Občané mají právo vyjádřit svůj názor, mají nárok na protest. Ale toto právo je jim upíráno. Vláda chce udělat z Indie banánovou republiku, které bude neomezeně vládnout. Je to útok na občanskou společnost,“ prohlásil lídr opoziční strany BJP.

Po celé Indii se začaly plnit ulice i náměstí demonstranty. Podle nich už nejde jen o zmařenou hladovku jednoho muže, ale o důvěryhodnost celé vlády a samotné demokracie.

Anna Hazare je 74 letý muž někdy označovaný za nového Mahátma Gándhího, sám však takové označení považuje za nadnesené. Chodí oblečený v tradiční bílé košili, bílé plátěné lodičce a brýlích.

Za posledních dvacet let protestoval hladovkami v nejrůznějších kauzách a to celkem více než 100 dní. Podařilo se mu přinutit k odstoupení několik ministrů. Nyní obrátil svůj zájem proti korupci - nešvaru, který brzdí ekonomický rozvoj Indie.

Jaromír Marek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme