Masovým zatýkáním skončily v Rusku protesty Putinových odpůrců

Ruská policie pozatýkala několik set účastníků protivládních demonstrací. Nespokojenost s průběhem prezidentských voleb, ve kterých zvítězil Vladimir Putin, přišly do ulic ruských měst vyjádřit tisíce lidí. Ruská volební komise pochybení odmítá. Kritikové ale upozorňují na podezření z rozsáhlých podvodů. Za pravdu jim dávají i pozorovatelé. Podle mise OBSE byly volby zjevně vedené ve prospěch vládního kandidáta. Opozice považuje hlasování za nelegitimní a žádá jeho anulování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Moskvě pozatýkali na 250 demonstrantů, včetně lídrů opozice | Foto: ČTK/AP

„Rusko bez Putina, Rusko bude svobodné, Volby byly fraška,“ to vzkazovalo nově zvolenému prezidentovi 20 tisíc lidí, kteří se sešli na moskevském Puškinově náměstí, kde se za sovětských dob odehrály vůbec první demonstrace za lidská práva.

Putinovi odpůrci v Petrohradě se chtějí scházet každý večer

Číst článek

Hlavní požadavky podle lídra Strany národní svobody Vladimira Ryžkova dál zůstávají stejné: zavedení politických reforem a vypsání předčasných prezidentských i parlamentních voleb, které by se odehrály svobodně, poctivě a v duchu férové soutěže.

„Dřív nebo později se našich požadavků domůžeme. Budeme připravovat další protestní akce. Všechny vyzýváme k pokojným projevům občanské neposlušnosti,“ vyzval z pódia demonstranty další z lídrů opozice, právník a bloger Alexej Navalný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž moskevské zpravodajky ČRo Lenky Kabrhelové z demonstrace na Puškinově náměstí

Skeptikové podotýkají, že protestní nadšení může z nespokojené vrstvy obyvatel rychle vyprchat. Mnozí účastníci ale ujišťují, že jsou ochotni se svými požadavky dál aktivně vystupovat.

„Jsme tu proto, že jsme už unavení z toho, že je u moci pořád jeden a ten samý člověk. Volby byly nelegitimní, jediného demokratického kandidáta, za kterého by teoreticky bylo možné hlasovat - Grigorije Javlinského - úřady z volebního boje s vymyšlenými důvody odstranily, chceme změnu,“ vysvětluje svou účast na mítinku 35letý právník Sergej Četyrin.

Podobné argumenty přivedly v mrazivém počasí na náměstí i 31letou obchodnici v realitách Alexandru Slavěnčikovou. Jak říká, sama za sebe je připravena dobývat se svých práv pouličními protesty až do chvíle, než úsilí přinese kýžený efekt; pakliže to budou protesty poklidné.

Policie po skončení mítinku zatkla i opozičního lídra Alexeje Navalného (vlevo v bundě s kapucí) | Foto: ČTK/AP

První povolební opoziční vzkaz Vladimiru Putinovi nakonec skončil zásahem policie, kterou v předvečer protestu posílili speciální zásahové jednotky i příslušníci vnitřních vojsk.

Policejní těžkooděnci rozehnali demonstranty, kteří odmítli náměstí opustit, na 250 lidí pozatýkali. V policejní cele skončil na několik hodin i bloger Navalný a další aktivisté. Ti vesměs ale tvrdí, že to jejich úsilí nezastaví a protest byl teprve začátkem.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme