'Měkký brexit' může odvrátit další referendum o nezávislosti, vzkázala Londýnu skotská premiérka

První skotská ministryně Nicola Sturgeonová řekla pro BBC, že varianta takzvaného „měkkého brexitu“ by mohla zažehnat hrozbu druhého referenda o skotské nezávilosti. Pro Sturgeonovou je prioritou udržet Skotsko uvnitř jednotného evropského trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová | Zdroj: Reuters

Šéfka skotské vlády od unijního referenda loni v červnu opakuje, že Skotsko hlasovalo jinak a že ho brexit velmi poškodí. Sturgeonová pro BBC uvedla, že se snaží najít „konsenzus a kompromis."

Podle první skotské ministryně by bylo ideální udržet celé Spojené království v jednotném evropském trhu. Když se to nepodaří, chce Sturgeonová vyzkoušet všechny možnosti, jak by součástí jednotného trhu mohlo zůstat alespoň Skotsko.

Kdyby se nakonec ze skotského pohledu dosáhlo „měkké" alternativy odchodu Británie z EU, možnost druhého pokusu o získání skotské nezávislosti by prý byla krátkodobě „smetena ze stolu". To ovšem podle Nicoly Sturgeonové neznamená, že by Skotsko nepokračovalo v cestě k získání úplné samostatnosti.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme