Ministr Dobeš po návratu z Bruselu: Situace je vážná, ale má řešení

Situace je vážná, varoval evropský komisař pro zaměstnanost László Andor českého ministra školství Josefa Dobeše. Česko by mohlo přijít o peníze z evropských fondů. Dobeš v Bruselu vysvětloval nesrovnalosti kolem projektů v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dobeš | Foto: Filip Jandourek

U něj Evropská komise kvůli problémům už před časem pozastavila vyplacení 1,2 miliardy korun. Eurokomisař Andor dnes potvrdil, že komise zjistila vážné nedostatky ve využívání unijních fondů. S ministrem školství jsme o tom mluvili po jeho návratu do Prahy v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Jak vám to dnes znělo? Vypadalo to jako důrazné varování ze strany komisaře Andora?

„Já vám řeknu, že pro mě na druhou stranu to byl balzám, protože to jednání bylo velmi korektní a velmi věcné; něco, co jsem tady na území České republiky několik týdnů neslyšel. To je první věc. Za druhé: shodli jsme se na tom, že ta situace je vážná, ale tohle já říkám zhruba rok a půl, že je vážná. A nastavili jsme dva body jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ministrem školství Josefem Dobešem mluvil po jeho návštěvě Bruselu moderátor Jan Bumba

První jednání ohledně auditu a harmonogramu nápravných opatření a druhá věc ohledně dalšího čerpání evropských peněz v tomto roce, to je zejména těch 35 nových projektů. I tam se nastavil harmonogram, kdy jsme dali datum 31. 3. pro další kontrolu toho, zda postupujeme podle plánu.

Pokud jde o onen harmonogram nápravy výtek, ten vám komisař Andor odsouhlasil?

On si vzal tento harmonogram a řekl, že si ho prostuduje. Ihned poté následovalo setkání s panem ředitelem útvaru Aureliem Ceciliem, kde se některé věci probíraly více dopodrobna. Ten harmonogram jsme tam procházeli a ten harmonogram je takový, že příští týden konzultujeme s Evropskou komisí ještě neoficiálně naše navržené opatření, abychom devětadvacátého, po tomto vykonzultování, poslali tento dopis oficiálně do Bruselu a 31. 3. si řekli, že ta opatření jsou nastavena a přijata oběma stranami.


Česko může o dotace opravdu přijít, varoval Dobeše eurokomisař Andor

Číst článek

Pokud můžu poprosit, abychom měli konkrétnější představu, pane ministře, jak zněly ty výtky nebo možná otázky, které evropský komisař na dnešním setkání nadnesl?

Pan evropský komisař popsal situaci takovou, jaká je, protože my s panem Aureliem Ceciliem zhruba od dubna měsíc co měsíc diskutujeme čerpání a naše plnění. Tak jsme si toto zhodnotili, řekli jsme si, že tady přišel audit, což je jedna z věcí, které musíme napravit a co může komplikovat čerpání, protože máme skutečně pozastavenou tu jednu platbu ve výši 1,2 miliardy. A abychom splnili čerpání tohoto roku, to je v zájmu obou stran, na tom jsme se shodli, máme přislíbenou velkou součinnost. Abychom rychle obnovili a uvolnili tuto platbu.

Vyplývalo z dnešního jednání, že je tu hodně reálná hrozba toho, že Česká republika přijde možná o miliardy na dotacích?

Řekli jsme si, situace je vážná, jsou tady na stole opatření, která mají jasný harmonogram týden po týdnu, a shodli jsme se na závěr, a to je potřeba podtrhnout, že tato situace má řešení. A že pan eurokomisař, stejně jako já, stojíme o to a vyvineme veškerou součinnost a úsilí, abychom prostředky, ty měkké evropské ze sociálního fondu, vyčerpali ve prospěch školství. A já jsem garantoval, že to půjde transparentně a dle všech pravidel čerpání evropských fondů.

mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme