'Muslimy tady nechceme.' Vítejte ve Spijkenisse, volební baště Geerta Wilderse

Spijkenisse je poklidné město kousek od Rotterdamu. Se starým kostelem a rybím trhem. Na první pohled vůbec nepůsobí jako líheň radikálů. Přesto tady při posledních několika volbách dostal Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu pokaždé nejvíc hlasů v celém Nizozemsku. Sám Wilders o Spijkenisse mluví jako o svém druhém domově a pravidelně zde zahajuje předvolební kampaně. Stejně jako letos.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders ve Spijkenisse

Geert Wilders ve Spijkenisse | Zdroj: Reuters

Nizozemsko čekají parlamentní volby už příští týden. Právě ony odstartují sérii důležitých hlasování v západní Evropě, která mohou výrazně ovlivnit budoucnost Evropské unie. Po Nizozemcích zamíří do volebních místností Francouzi a Němci. Všude se vysoké podpoře těší politici, kteří chtějí své země vyvést ven z Evropské unie.

Ve Spijkenisse žije pevné jádro Wildersových stoupenců, mezi které patří i zhruba padesátiletý Tom.

„Je tu spousta muslimů a my je tu nechceme. Páchají tu akorát kriminalitu. Proto tu hodně lidí volí Wildersovu stranu. Chceme si také sami rozhodovat o svých věcech, a ne aby nám sem unie posílala kriminálníky," vysvětluje Tom, který působí hodně zanedbaně a mluví stejně jako jeho politický idol.

Muslimů je přitom v tomto regionu asi jen desetina populace, a kriminalita v posledních letech dokonce klesá. Wilders vystupuje s jednoduchým programem. Za tři největší hrozby pro Nizozemsko označuje islám, přistěhovalce a Evropskou unii. Chce s nimi proto skoncovat. Podle politologa Joopa van Holsteijna z Leidenské univerzity tím oslovuje lidi, jako je právě Tom.

„Jsou to lidé s nízkým vzděláním a špatně placenou prací, pokud ji vůbec mají. A volí Wilderse proto, že si myslí, že stát s nimi, s těmi pravými Nizozemci, zachází hůř než s některými přistěhovalci a žadateli o azyl. Jsou přesvědčeni, že imigranti dostávají privilegia jako práci, bydlení a peníze. Mnoho Wildersovových stoupenců se domnívá, že kvůli tomu nemají tyhle výhody oni nebo jejich děti," vysvětluje Joop.

Stejný názor na muslimy a přistěhovalce má ve Spijkenisse i Stephan. Zavalitý mladík s vyholenou hlavou souhlasí také s Wildersovým požadavkem na vystoupení Nizozemska z Evropské unie. „Protože platíme za státy v jižní Evropě. Řecku už jsme poslali takových milionů a tyhle peníze nikdy nedostaneme zpátky," řekl Stephan.

Právě o další budoucnost Evropské unie se v nizozemských volbách hraje. Tvrdí to analytik Nizozemského institutu mezinárodních vztahů Jan Rood. „Pokud by Wildersova Strana pro svobodu volby výrazně vyhrála, mohl by jejich výsledek určit euroskeptický trend i následných voleb ve Francii a v Německu a ovlivnit předvolební debatu a kampaně v těchto klíčových státech," myslí si Rood.

Volby v Nizozemsku: souboj pravicového liberála Rutteho a odpůrce muslimů Wilderse

Číst článek

Cílem Wilderse stejně jako nacionalistické prezidentské kandidátky ve Francii Marine Le Penové je vypsat referendum o vystoupení svých zemí z unie. Tím by mohli spustit další drolení evropského bloku, načaté loni britským referendem.

V Nizozemsku ale tzv. nexit podle průzkumů zatím velkou podporu nemá. „Odchod z unie si přeje asi jen 20 až 25 procent Nizozemců. Pokud by se o něm konalo referendum, není tak moc pravděpodobné, že by jako v Británii dopadlo odmítnutím Evropské unie. V Nizozemsku jsme ale doposud měli dvě referenda a obě skončila jasným ‚ne' unii. Není proto úplně jisté, že by hlasování o nexitu dopadlo tak, jak předpovídají průzkumy," upozornil Joop van Holsteijn.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme