"Muž z Lyford Cay" zůstává v bahamském vězení

Předpovědi zasvěcených novinářů z Baham, kteří předpokládali propuštění Viktora Koženého na kauci, se v noci na dnešek nepotvrdily. Objevily se totiž nové skutečnosti o možných dalších občanstvích bývalého českého finančníka. Ty je třeba do pátku prověřit. Pro zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvalinu je to čas trochu se porozhlédnout v okolí soudní budovy v Nassau a nakouknout také dovnitř.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policista vede V. Koženého

policista vede V. Koženého | Foto: Miroslav Konvalina

Budovy parlamentu a soudů v Nassau jsou vedle sebe. Zákonodárci v tmavých oblecích skončili své jednání po poledni a vystřídaly je mladé černošky, které venku tiše protestují proti deportacím haitských ilegálních pracovníků z Baham.

Bílý vězeňský autobus je haitských mužů plný. Od soudu také odvádějí s pouty na rukách a na nohách muže, který je podezřelý z víkendové vraždy. Mísí se tady starý koloniální pořádek s karibskou uvolněností. Jak ale přiznává mimo mikrofon mladá žena Latoya, z budovy soudu jde strach.

Policistovi v bílé uniformě se nelíbí, že fotografujeme autobus s vězni a šermuje nám před očima klackem, kterým předtím držel ženy na chodníku. Jsme před budovou jediní běloši a svým chováním budíme chtě nechtě pozornost.

Když se seržant Caroll dovídá, že jdeme na soud s "kučínym", jak tady Koženému také říkají, vede nás do soudní místnostmi, kde už probíhá líčení. Viktor Kožený na lavici vpředu a jeho matka na lavici vzadu jsou jedinými lidmi se světlou barvou vlasů a kůže ve zpola zaplněné soudní síni. Muž, o jehož vydání usilují Spojené státy, má na sobě to samé co minule, oprané červené kalhoty, ošuntělé dvouřadové tmavé sako se zlatými knoflíky, pod ním bílé tričko a na nohou černé sametové mokasíny.

Na dotazy soudkyně Carolithy Bethelové, která prý už poslala za mříže nejednoho drogového bosse, odpovídá "muž z Lyford Cay", jak tady Koženého přezdívají, ochotně, věcně a stručně. Jeho obhájce Filip Davis, přezdívaný Chytrák", má kromě advokátní praxe práci člena zdejšího parlamentu za vládní stranu, a kdyby chtěl, mohl být prý i členem bahamské vlády, ale to by nemohl vydělávat na obhajobě bahamských milionářů, mezi které tady stále počítají i Viktora Koženého.

V jeho případu se objevily nové skutečnosti. Soudkyně Carolitha Bethelová stále není přesvědčena, že o občanstvích, pasech, vízech a imunitách vysokého kudrnatého blonďáka z Čech ví všechno. Dění okolo Koženého v Nassau sledují agenti FBI v civilu. Matka Viktora Koženého oblečená do letních květovaných šatů jde ven, vypadá nervózně a nechce se s námi bavit.

Před soudní budovou čekají na Koženého dopisovatelé tří bahamských deníků, kteří netuší o jeho pestré minulosti v Čechách ani na Harvardu, fotografují ho, ale vědí, že policista nepřipustí otázky na vězně odváděného z líčení. Spoutaný muž se publicitě nevyhýbá, nasazuje do bahamských a českých objektivů usměv a nejistě Českému rozhlasu slibuje, že se možná později setkáme.

Víme jen jedno - do luxusní čtvrti Lyford Cay, kam ještě před dvěma lety brával české novináře, nás k rozhovoru nejméně do pátku nepozve. Bahamská soudkyně, která jako první na světě dostala Viktora Koženého pod zámek, si totiž myslí, že prozatím bude lepší nechat ho už patnáctý den v daleko drsnějších podmínkách ostrovního vězení.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme