"Muž z Lyford Cay" zůstává v bahamském vězení

Předpovědi zasvěcených novinářů z Baham, kteří předpokládali propuštění Viktora Koženého na kauci, se v noci na dnešek nepotvrdily. Objevily se totiž nové skutečnosti o možných dalších občanstvích bývalého českého finančníka. Ty je třeba do pátku prověřit. Pro zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvalinu je to čas trochu se porozhlédnout v okolí soudní budovy v Nassau a nakouknout také dovnitř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policista vede V. Koženého | Foto: Miroslav Konvalina

Budovy parlamentu a soudů v Nassau jsou vedle sebe. Zákonodárci v tmavých oblecích skončili své jednání po poledni a vystřídaly je mladé černošky, které venku tiše protestují proti deportacím haitských ilegálních pracovníků z Baham.

Bílý vězeňský autobus je haitských mužů plný. Od soudu také odvádějí s pouty na rukách a na nohách muže, který je podezřelý z víkendové vraždy. Mísí se tady starý koloniální pořádek s karibskou uvolněností. Jak ale přiznává mimo mikrofon mladá žena Latoya, z budovy soudu jde strach.

Policistovi v bílé uniformě se nelíbí, že fotografujeme autobus s vězni a šermuje nám před očima klackem, kterým předtím držel ženy na chodníku. Jsme před budovou jediní běloši a svým chováním budíme chtě nechtě pozornost.

Když se seržant Caroll dovídá, že jdeme na soud s "kučínym", jak tady Koženému také říkají, vede nás do soudní místnostmi, kde už probíhá líčení. Viktor Kožený na lavici vpředu a jeho matka na lavici vzadu jsou jedinými lidmi se světlou barvou vlasů a kůže ve zpola zaplněné soudní síni. Muž, o jehož vydání usilují Spojené státy, má na sobě to samé co minule, oprané červené kalhoty, ošuntělé dvouřadové tmavé sako se zlatými knoflíky, pod ním bílé tričko a na nohou černé sametové mokasíny.

Na dotazy soudkyně Carolithy Bethelové, která prý už poslala za mříže nejednoho drogového bosse, odpovídá "muž z Lyford Cay", jak tady Koženého přezdívají, ochotně, věcně a stručně. Jeho obhájce Filip Davis, přezdívaný Chytrák", má kromě advokátní praxe práci člena zdejšího parlamentu za vládní stranu, a kdyby chtěl, mohl být prý i členem bahamské vlády, ale to by nemohl vydělávat na obhajobě bahamských milionářů, mezi které tady stále počítají i Viktora Koženého.

V jeho případu se objevily nové skutečnosti. Soudkyně Carolitha Bethelová stále není přesvědčena, že o občanstvích, pasech, vízech a imunitách vysokého kudrnatého blonďáka z Čech ví všechno. Dění okolo Koženého v Nassau sledují agenti FBI v civilu. Matka Viktora Koženého oblečená do letních květovaných šatů jde ven, vypadá nervózně a nechce se s námi bavit.

Před soudní budovou čekají na Koženého dopisovatelé tří bahamských deníků, kteří netuší o jeho pestré minulosti v Čechách ani na Harvardu, fotografují ho, ale vědí, že policista nepřipustí otázky na vězně odváděného z líčení. Spoutaný muž se publicitě nevyhýbá, nasazuje do bahamských a českých objektivů usměv a nejistě Českému rozhlasu slibuje, že se možná později setkáme.

Víme jen jedno - do luxusní čtvrti Lyford Cay, kam ještě před dvěma lety brával české novináře, nás k rozhovoru nejméně do pátku nepozve. Bahamská soudkyně, která jako první na světě dostala Viktora Koženého pod zámek, si totiž myslí, že prozatím bude lepší nechat ho už patnáctý den v daleko drsnějších podmínkách ostrovního vězení.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme