Na vakcíny pro děti z chudých zemí se už vybraly přes dvě mld. dolarů

V Londýně se na velké dárcovské konferenci sbírají peníze na dětské vakcíny. Zatím byl vybrán peněžní obnos, který by v málo rozvinutých zemích mohl zachránit život milionu dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování dětí | Foto: Shehzad Noorani, Unicef

Dosud se na tento účel podařilo shromáždit 2,3 miliardy dolarů. Na tuto sumu se složila Velká Británie a filantrop a zakladatel Microsoftu Bill Gates, který před více než deseti lety stál také u zrodu Světového sdružení pro očkovací látky a imunologii.

Kdyby země třetího světa měly dost peněz na nákup vakcín, podařilo by se podle Gatese třeba dětskou obrnu vymýtit do čtyř let. Sám chce na tento účel poskytnout během pěti let miliardu dolarů. A k podobné štědrosti vyzval taky světové vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma ve Stalo se dnes přiblížil Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti

Každoročně zemřou v chudých zemích dva miliony dětí na zápal plic. Navzdory skutečnosti, že existuje účinná očkovací látka. Britský premiér David Cameron řekl, že takový stav věcí je v roce 2011 nemyslitelný. Problém pro rozvojové země a jejich obyvatele je vysoká cena vakcín.

„To je právě to nejsmutnější, že dneska existuje řada očkovacích látek, které by uměly zachránit miliony malých dětí, zejména do pěti let věku, a nedostanou se k nim jenom proto, že ty očkovací látky jsou pro ně extrémně drahé. Takovou ukázkovou je třeba očkovací látka proti rotavirových průjmům, na které umírá víc jak 500 tisíc dětí ročně. Existuje na to očkovací látka a je jim nedostupná,“ uvedl ve Stalo se dnes Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.

„Zrovna tak dá se říct, že ročně na světě umřou dva miliony dětí na zápaly plic, a velký podíl na tom mají pneumokoky. A proti pneumokokům existuje očkovací látka, která je drahá a do rozvojového světa se vůbec nedostane. Dalším takovým je třeba očkování proti virové hepatitidě B anebo záškrtu, tetanu a černému kašli,“ doplnil.

Několik farmaceutických firem už přislíbilo, že do těchto zemí budou vakcíny prodávat za cenu, která bude odpovídat výrobním nákladům.

Pavel Polák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme