'Naše společnosti odcházejí do Mexika.' Média zmapovala lživé výroky Trumpa a Clintonové

„Naše společnosti odcházejí do Mexika, jsou jich stovky a stovky." To byl jeden z mnoha nepravdivých výroků, které zazněly při pondělní debatě kandidátů na amerického prezidenta. Prověřování pravdivosti výroků Hillary Clintonové a Donalda Trumpa následovalo v amerických médiích bezprostředně po ukončení diskuse. Ani jeden ze zúčastněných z ní nevyšel s čistým štítem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Média kontrolovala jednotlivé výroky kandidátů | Foto: Reuters

Clintonová třeba s odvoláním na nezávislé experty prohlásila, že Trumpův daňový program by vedl ke ztrátě 3,5 milionu pracovních míst a možná i k nové hospodářské krizi. Podle agentury AP ale tuto předpověď prezentoval jediný ekonom Mark Zandi, který navíc finančně přispěl na kampaň demokratické kandidátky.

Kromě toho Clintonová popřela Trumpovo tvrzení, že připravovanou smlouvu o transpacifickém partnerství (TPP) označila za "zlatý standard". Slova o "zlatém standardu" přitom padla při cestě demokratické kandidátky do Austrálie v roce 2012.

Clintonová debatu s Trumpem vyhrála, tvrdí CNN. Kandidát republikánů byl častěji v defenzivě

Číst článek

Demokratická kandidátka se dopustila i dalších nepřesností, v počtu klamavých nebo lživých argumentů ji ale její rival předčil. Rozruch vyvolalo třeba jeho popření výroku, kterého se na sociální síti Twitter dopustil před několika lety. Tvrdil v něm, že informace o klimatických změnách jsou pouze v Číně vyrobenými poplašnými zprávami, které mají poškodit USA.

O existenci takového tweetu se přitom uživatelé internetu mohli v rychlosti přesvědčit sami.

Dále Trump uvedl, že byl vždy proti americké účasti ve válce v Iráku. Půl roku před zahájením tohoto amerického tažení ale v rozhlasovém interview s Howardem Sternem řekl, že by takovou akci podpořil.

Trump, který odmítá zveřejnit informace o svých daních, v debatě prohlásil, že "z daňových přiznání se toho lidé moc nedozvědí". Podle expertů jsou ale cenným zdrojem informací nejen o stavu majetku konkrétní osoby, ale i o zdraví, charitě nebo daňových úlevách, které nelze získat jinde.

List The Guardian zmiňuje také Trumpovo tvrzení o přesunu pracovním míst z USA do Mexika. „V zemi mizí pracovní uplatnění. Společnosti a zaměstnavatelé totiž odcházejí do Mexika a mnoha dalších malých zemí. Dělají to stovky a stovky firem,“ řekl v debatě republikánský kandidát. Podle agentury AP přesná data neexistují, od roku 2010 ale v USA naopak vzniklo 14,9 milionu nových pracovních míst.

Clintonová při debatě s Trumpem | Foto: Reuters

Podle CNN vyšla z první společné diskuse obou adeptů na křeslo v Bílém domě Hillary Clintonová. Do prezidentských voleb, které se uskuteční 8. listopadu, ale proběhnou ještě dva televizní střety obou kandidátů. Clintonová a Trump se příště potkají 9. října na půdě Washingtonské univerzity ve městě St. Louis. Poslední debata se bude konat 19. října, tedy 20 dní před samotnými volbami.

ČTK, AP Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme