'Nechceme vyměnit EU za Rusko', vzkázaly slovenské osobnosti Ficovi

Desítky osobností slovenského společenského a kulturního života kritizují premiéra Roberta Fica. Nelíbí se jim jeho zahraniční politika, zejména vstřícný vztah k Ruské federaci. Fico se v úterý vrátil z dvoudenní návštěvy Moskvy, kde se mimo jiné sešel s prezidentem Vladimirem Putinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico (vpravo) se v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem | Zdroj: Reuters

Prohlášení ‘Nechceme vyměnit Evropskou unii za Rusko‘ podepsalo sedmdesát slovenských osobností. Signatáři výzvy jsou přesvědčeni o tom, že premiér Robert Fico zneužívá svého postavení a hlásí se k hodnotám, které jsou v rozporu s potřebami občanů Slovenska.

Kritizují ho za opakované odmítnutí ekonomických sankcí vůči Rusku. Považují to za souhlas s ruskou politikou, která vedla k anexi části Ukrajiny. Ficovi připomínají, že není soukromou osobou, ale předsedou vlády členského státu EU a NATO.

Podle autorů prohlášení premiér Fico vytváří falešný obraz Slovenska jako vazala Ruska a politika prezidenta Putina. Vadí jim, že během návštěvy Moskvy veřejně nekritizoval nedávný dokument ruské televize zcela zkreslující sovětskou okupaci Československa v roce 1968.

„Člověk s takovou trvalou a neměnnou mentální výbavou nesmí být v čele vlády, která se hlásí k politice EU a k základním evropským a atlantickým civilizačním hodnotám,“ uzavírají signatáři své prohlášení.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme