‘Nejstatečnější žena Mexika‘ požádala o azyl v USA

Z mexického města na hranicích se Spojenými státy utekla šéfka tamní policie. Marisol Valles Garcíová nejspíš unikla před drogovými gangy, které v oblasti operují a které jí měly vyhrožovat. Teď žádá na druhé straně hranice o azyl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marisol Valles Garcíová na snímku z loňského října

Marisol Valles Garcíová na snímku z loňského října | Zdroj: Reuters

Garcíové se říká 'nejstatečnější žena Mexika'. Před čtyřmi měsíci se tato studentka kriminologie ujala funkce, kterou nikdo nechtěl - funkce náčelnice policie ve městě Práxedis Gilberto Guerrero na hranicích Mexika se Spojenými státy.

Funkci nikdo nechtěl, protože právě v této oblasti zuří válka drogových gangů. Ty spolu bojují o to, kdo v obchodu s drogami převládne. A být policistou či policistkou je velmi nebezpečná práce. Případů, kdy muži či ženy zákona, někdy i zkorumpovaní, skončili špatně, bylo dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje David Koubek ze zahraniční redakce Radiožurnálu

O Marisol Valles Garcíové se teď ve světových médiích objevují nejrůznější titulky jako "Experiment se nepovedl" - tím experimentem nejspíš New York Times myslí přijmout do funkce policejní náčelnice dvacetiletou studentku - a nebo titulek "Nejodvážnější mexická žena utekla", který přináší El País.

Mladá policejní šéfka údajně – podle lidí z města - utekla kvůli tomu, že jí gangsteři vyhrožovali smrtí. Oficiálně ale požádala o pár dní volna na ošetřování svého dítěte. V pondělí už ovšem Garcíová nenastoupila do práce a starosta ji od policie vyhodil. Nyní americké úřady potvrdily, že na druhé straně hranice, tedy v Texasu, požádala o azyl.

Špatný odhad místních úřadů

Marisol Valles Garcíová nebyla první odvážnou ženou v takové funkci. Místní úřady si totiž myslely, že pokud budou v řadách či v čele policie i ve veřejných funkcích ženy, gangsteři si na ně nedovolí.

Hned v sousedním městě byla policejní náčelnicí 28letá Érika Gándarová, mimochodem neteř starosty, který ji sám do této funkce dosadil. Těsně před Štědrým dnem však zmizela a už ji nenašli.

Podobný osud měla také vůbec první žena v pozici policejní náčelnice v Mexiku - byla to Hermila García Quiňones z města Meoqui ve stejné provincii Chihuahua, nechvalně proslulé působením mexické narkomafie. Měsíc a půl po nástupu do čela místní policie ji skupina ozbrojených mužů zastřelila na cestě do práce.

Válka proti narkomafiím se zjevně moc nedaří, nepomohlo ani nasazení vojáků místo policie, a americký prezident Barack Obama po setkání se svým mexickým protějškem minulý týden uznal, že se nedaří ani snížit poptávku po drogách ve Spojených státech, což je druhá příčina problému.

David Koubek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme