'Nemocnice byla jatka.' Syrští vězni popsali mučení na dohled od Asadova paláce

Pár stovek metrů vzduchem a ani ne dva kilometry po cestě od prezidentského paláce Bašára Asada leží nemocnice 601. Praxi v zařízení, na které v minulosti upozornily hrozivé fotografie, popsalo pro deník Washington Post několik vězňů, kterým se podařilo přežít. Podle nich jsou syrské nemocnice součástí systému na zadržování a likvidaci politických vězňů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená nemocnice v syrském Aleppu

Zničená nemocnice v syrském Aleppu | Zdroj: Reuters

Nemocnice 601 na západě Damašku má svého vlastního Anděla smrti, známého také pod jménem Azrael. Na rozdíl od zdravotníků, jimž podobná přezdívka připadne po asistencích u dobrovolných či méně dobrovolných úmrtích, neměl tento „anděl“ bílý plášť. Místo něj nosil hůl s žiletkami na konci.

Podle některých vzpomínek Azrael holí rozbíjel vězňům lebky, podle dalších jim zapalovačem tavil plastové tašky do tváře. Existenci obávaného strážce deníku Washington Post potvrdili čtyři vězni, kteří zařízením prošli.

Tříminutové soudy a masové popravy každý týden. Zpráva Amnesty International popisuje zabíjení v syrské věznici

Číst článek

Syrské vojenské nemocnice byly už před válkou vybaveny oddělením pro vězně. Po začátku bojů se podle výpovědí svědků přidaly k řetězci zařízení, která slouží pro věznění, mučení a likvidaci oponentů režimu.

Rozsáhla zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) o syrských věznicích, kterou organizace zveřejnila počátkem února, popsala vzájemnou spolupráci detenčních zařízení a nemocnic. Mrtví vězni jsou po smrti převáženi do vojenských nemocnic, kde jsou vystaveny dokumenty, podle nichž zemřeli po selhání srdce nebo respiračního systému. Fotografický materiál tisíců mrtvých a zohavených těl přinesl fotograf známý jako Cézar - většina z nich pocházela právě z nemocnice 601 pod okny prezidenta Bašára Asada.

... a v koupelnách se kupí mrtvoly

Podle Mohšena al-Masrího, který prošel jak obávanou věznicí Sajdnájá, tak nemocnici 601, ve zdravotnických zařízeních trpí všichni. „Pohltil nás systém, který na nás byl připravený. Ještě i nemocnice byla jatka,“ popsal svou zkušenost, o které mluvil s Amnesty International i s Washington Post – podle redaktorky deníku kvůli bezpečnosti a obavám o svou rodinu pokaždé pod jiným jménem.

V nemocnicích se podle něj a dalších vězňů sešla široká škála lidí – od iniciátorů protestů až po ty, kteří pouze komentovali posty přátel na Facebooku. Z al-Masrího udělala vězně účast na hravém protestu v raných fázích revoluce, kdy protestující do ulic Damašku vypustili tisíce barevných pingpongových míčků s nápisy jako 'svoboda'.

To, že se postupně dostal z věznice do nemocnice, pro něj ale nebyla žádná výhra. Podle výpovědí jsou v nemocnici 601 lidé mučeni, připoutáváni k postelím mrtvých či umírajících, nemají možnost použít toaletu. A v koupelnách se kupí mrtvoly.

Svědectví potvrzují i mezinárodní organizace. „Vězni, včetně dětí, jsou biti, páleni cigaretami a podrobeni mučení, které využívá jejich předchozí zranění,“ napsala o nemocnici 601 už v roce 2013 vyšetřovací komise OSN, která konflikt sleduje. Vojenských nemocnic je v Sýrii několik.

Podle vyšetřovatelů, na které Washington Post odkazuje, se mohou podobná svědectví - jako to al-Masrího (muže po pobytu v nemocnici a vězení propustili, podle Amnesty International jsou za propuštěním často úplatky ze strany rodiny) - v budoucnu stát základem případné obžaloby syrských lékařů a příslušníků Asadova režimu.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme