'Nenápadní hrdinové' na Slovensku otevřeli muzeum komunismu

Slovensko po letech diskusí konečně bude mít svoje muzeum obětí komunismu. Jeho začátky jsou skromné, na návštěvníky zatím čekají poloprázdné místnosti a pár plakátů. Otevřeno bude jenom jeden den v týdnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunismus | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Podkroví nenápadného domu hned vedle úřadu slovenské vlády. Dřevěné obložení na stěnách bez oken, staré koberce a pár informačních panelů o Berlínské zdi.

Kdo navštívil třeba Dům teroru v sousední Budapešti, tady v Bratislavě jenom ohrne nos. Ale iniciátoři muzea komunismu uklidňují, tohle je jenom začátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slovenském muzeu komunismu hovoří v reportáži redaktor Vojtěch Berger

„Chceme to managovat jiným způsobem. Prvním portrétem je portrét českého prezidenta Václava Havla. Artefaktů máme hodně,“ říká František Neupauer, který vede občanské sdružení Nenápadní hrdinové.

Klíčovou roli ve sdružení hrají studenti středních a základních škol, kteří mapují osudy svých příbuzných a známých perzekuovaných komunistickým režimem. Tak jako parta maturantů ze Žiliny.

„S kamarádkou jsme zpracovali příběh jedné kostelničky, jmenuje se Elena Pobehová a za svého života byla potrestaná za to, že uvěřila v Boha,“ říká jeden ze studentů.

Podle historika Neupauera je právě tohle největší paradox slovenského vyrovnávání se s komunistickou minulostí. Nejsou to rodiče, kteří by o komunismu vyprávěli dětem. Jsou to naopak děti, které říkají rodičům, aby nezapomněli, co se na Slovensku dělo.

Slovenské muzeum komunismu to nemělo a nebude mít lehké. Minulá vláda Ivety Radičové chtěla muzeu věnovat celou budovu, současný kabinet Roberta Fica se k muzeu zatím příliš nehlásí. Naplno a s celou expozicí se má muzeum otevřít příští rok 25. března.

Vojtěch Berger, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme