'No-go' zóny? Nic takového nemáme. Spíš 'go-go' zóny, říká švédský policista

Označení „no-go“ zóny se vžilo pro městské části, kde místo zákona vládne už jenom zločin a není bezpečné do nich chodit. Podle šéfa švédské policie, pod kterého tři takto označené oblasti spadají, je to nesmysl. V rizikových městských částech je policistů naopak více a situace v nich se pomalu zlepšuje, informuje Sveriges Radio.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská policie | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Håkan Dahlström

Když švédská policie před několika lety vyčlenila zhruba 50 oblastí, kterým je potřeba věnovat větší pozornost, skončily s označením no-go zóny.

Tři z nich na jihu Stockholmu, označené za obzvláště rizikové, má na starosti velitel místní policie Erik Åkerlund. Ten považuje vyčlenění rizikových oblastí za užitečné a potřebné. Jejich označení za „no-go“ zóny, tedy za oblasti (často spojované s migrací), do kterých nevkročí policie a je tam proto neradno chodit, ho překvapilo.

Proti násilí na policistech zakročíme, slíbila francouzská vláda. Reagovala tak na protesty

Číst článek

„Pro mě jsou to spíš go-go zóny, kde pracujeme,“ vysvětluje. Do vytyčených oblastí podle něj policie poslala dvojnásobek svých pracovníků. Ví prý o městských částech v jiných evropských zemích, do kterých policie opravdu raději nechodí, podle něj to ale není švédský případ.

Jeho slova potvrzuje i Ambreen, který v jedné z velmi rizikových oblastí pracuje. „Začátkem minulého roku se dělo několik věcí a vykrádala se klenotnictví. V každodenním životě je to ale úplně v pořádku,“ řekl švédskému rádiu.

V průzkumu z roku 2016 prohlásilo 46 procent respondentů, že se v oblastech Hallunda a Norsborg cítí bezpečně. To je oproti letům 2015 a 2014 nárůst, pořád ale neodpovídá jiným částem hlavního města. „Čísla jsou nízké v porovnání s jinými částmi Stockholmu, pomalu ale rostou,“ řekl pro švédské rádio Tomaj Keyvani, který spolu s úřady pracuje na rozvoji oblasti.

Označení za „no-go“ zóny podle něj vyvrací i zájem developerů o stavbu obytných domů právě v zmiňovaných částech města.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme