'No-go' zóny? Nic takového nemáme. Spíš 'go-go' zóny, říká švédský policista

Označení „no-go“ zóny se vžilo pro městské části, kde místo zákona vládne už jenom zločin a není bezpečné do nich chodit. Podle šéfa švédské policie, pod kterého tři takto označené oblasti spadají, je to nesmysl. V rizikových městských částech je policistů naopak více a situace v nich se pomalu zlepšuje, informuje Sveriges Radio.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská policie

Švédská policie | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Håkan Dahlström

Když švédská policie před několika lety vyčlenila zhruba 50 oblastí, kterým je potřeba věnovat větší pozornost, skončily s označením no-go zóny.

Tři z nich na jihu Stockholmu, označené za obzvláště rizikové, má na starosti velitel místní policie Erik Åkerlund. Ten považuje vyčlenění rizikových oblastí za užitečné a potřebné. Jejich označení za „no-go“ zóny, tedy za oblasti (často spojované s migrací), do kterých nevkročí policie a je tam proto neradno chodit, ho překvapilo.

Proti násilí na policistech zakročíme, slíbila francouzská vláda. Reagovala tak na protesty

Číst článek

„Pro mě jsou to spíš go-go zóny, kde pracujeme,“ vysvětluje. Do vytyčených oblastí podle něj policie poslala dvojnásobek svých pracovníků. Ví prý o městských částech v jiných evropských zemích, do kterých policie opravdu raději nechodí, podle něj to ale není švédský případ.

Jeho slova potvrzuje i Ambreen, který v jedné z velmi rizikových oblastí pracuje. „Začátkem minulého roku se dělo několik věcí a vykrádala se klenotnictví. V každodenním životě je to ale úplně v pořádku,“ řekl švédskému rádiu.

V průzkumu z roku 2016 prohlásilo 46 procent respondentů, že se v oblastech Hallunda a Norsborg cítí bezpečně. To je oproti letům 2015 a 2014 nárůst, pořád ale neodpovídá jiným částem hlavního města. „Čísla jsou nízké v porovnání s jinými částmi Stockholmu, pomalu ale rostou,“ řekl pro švédské rádio Tomaj Keyvani, který spolu s úřady pracuje na rozvoji oblasti.

Označení za „no-go“ zóny podle něj vyvrací i zájem developerů o stavbu obytných domů právě v zmiňovaných částech města.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme