Nové letiště v Berlíně zahájí provoz nejdříve v srpnu, ztráty půjdou do milionů

Namísto slavnostního zahájení mezinárodní ostuda. Nové letiště Willyho Brandta v Berlíně muselo o několik měsíců odložit zahájení provozu. Důvodem jsou problémy s protipožárním zabezpečením. Pro letecké společnosti to znamená dramatické zvýšení nákladů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření mezinárodního letiště v Berlíně se posune až o několik měsíců | Foto: Klára Stejskalová

Gigantické stěhování během noci z 2. na 3. června se odkládá. Minimálně do srpna. Teď je třeba přeplánovat lety zpět na původní letiště Tegel a Schönefeld. Ztráty aerolinek půjdou do milionů.

Při testech se ukázalo, že nefunkčních systémů je mnohem víc. Objevily se potíže při odbavování nebo při transportu kufrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech nového berlínského letiště mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka Klára Stejskalová

„V pátek tu pro nás novináře uskutečnili exkurzi po novém letišti. Většině z nás přišlo v tu chvíli naprosto neuvěřitelné, že by se mělo za necelý měsíc začít létat, protože práce tam byly ještě v plném proudu. Ještě v pátek nám tvrdili, že k žádnému zpoždění nedojde,“ říká berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Letecké společnosti Lufthansa i Air Berlin nasadily nové linky, otevřely nové trasy nejen po Evropě, ale i přímé zaoceánské lety. Air Berlin bude muset oslovit 1,3 milionů cestujících, což způsobí vysoké nepředpokládané náklady. V ohrožení je 40 tisíc pracovních míst. Následovat budou i nejrůznější žaloby.

Přitom mělo jít o vlajkový projekt. Už letos se počítalo s milionem nových cestujících. Na adresu šéfa nového mezinárodního letiště i berlínského starosty míří tvrdá kritika a mnozí žádají vyvození osobní odpovědnosti.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme