O důvodech odvolání šéfa íránské diplomacie se jen spekuluje

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí po pěti letech skončil ve funkci. Odvolal ho nečekaně prezident Mahmúd Ahmadínežád. Podle íránské ústavy prezident vede vládu. A než najde nového ministra, povede íránskou diplomacii Alí Akbar Sálehí, dosavadní ředitel íránského jaderného programu. Zahraniční politika se tím podle oficiálního ujištění nezmění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministra zahraničí Manúčehr Mottakí (vlevo) a šéf íránského jaderného programu Ali Akbar Salehi

Íránský ministra zahraničí Manúčehr Mottakí (vlevo) a šéf íránského jaderného programu Ali Akbar Salehi | Foto: AFP

Tato náhlá změna v íránském vedení nebyla oficiálně nijak zdůvodněna. Prezident Ahmadínežád oznámil sesazení ministra zahraničí na své internetové stránce, údajně mu k tomu poslal i depeši, a to v době, kdy Mottakí zrovna přilétal na oficiální návštěvu Senegalu, takže to pro něj bylo potupné.

Samozřejmě se ale dá předpokládat, že odvolání Mottakího je vyvrcholením dlouhodobých sporů mezi ním a prezidentem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Íránu vysvětlil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

„Ministru zahraničí například velmi silně vadilo, že Ahmadínežád nedávno jmenoval své emisary pro jednotlivé regiony světa, kteří tam měli dělat íránskou politiku, a de facto tak Mottakího obcházel. Prý kvůli tomu sám zvažoval rezignaci,“ informoval na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček.

„Dokonce se spekuluje, že odvolání může souviset s nedávnými úniky na WikiLeaks, kdy se ukázalo, že okolní arabské státy mají velmi nevraživý postoj vůči Íránu, a někteří lidé v íránském establishmentu mohli toto přičítat právě ministru zahraničí.“

Spekuluje se také o možné roli nejvyššího íránského vůdce, ajatolláha Chámeneího v sesazení šéfa diplomacie, nad nímž doposud držel ochranou ruku.

Mottakího nástupce musí schválit parlament

Íránskou diplomacii nyní dočasně povede dosavadní viceprezident Alí Akbar Sálehí, šéf íránské organizace pro atomovou energii, který vystudoval fyziku ve Spojených státech. A bude záležet na prezidentu Ahmadínežádovi, zda si Sálehího na ministerstvu zahraničí ponechá trvale, nebo jestli uvažuje o někom jiném.

„Rozhodně bude důležité, jak se k tomu postaví vůdce Chámeneí, protože ministerstvo zahraničí, stejně jako ministerstvo informací a tajných služeb či obrany, je strategický resort, kde má hlavní slovo on. On doporučuje, kdo tento resort povede.“

„Ať to ale bude kdokoliv, musí toho člověka schválit parlament. V Íránu je to tak, že každý jednotlivý ministr musí získat důvěru parlamentu. A víme z minulosti, že řada velmi důležitých ministrů, které Ahmadínežád chtěl do své vlády, měla problémy důvěru poslanců získat,“ připomněl Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme