Obnova Velkého bariérového útesu potrvá desetiletí

Velký bariérový útes nedaleko australských břehů je vážně poničený a potrvá nejméně dvacet let, než se dokáže zotavit. Oznámili to australští vědci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korály. (ilustrační foto)

Korály. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka stock.xchng

Do tohoto největšího korálového útesu na světě, který je dlouhý přes dva a půl tisíce kilometrů, narazila počátkem dubna čínská nákladní loď vezoucí uhlí. Na útesu zanechala jizvu širokou 250 metrů a dlouhou skoro tři kilometry.

Odborníci ze správy Velkého bariérového útesu zveřejnili, že na některých místech loď doslova rozdrtila všechen mořský život. To, že jeho obnova potrvá několik desetiletí, potvrdil v pořadu Stalo se dnes Adam Petrusek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Řekl bych, že ty stopy budou viditelné ještě mnohem déle. Ta obnova počne okamžitě, některé druhy živočichů kolonizují ten poškozený útes, začnou tam růst již tento rok, další nastoupí příští rok. Ale než se to obnoví do toho pestrého společenstva, jaké by tam mělo být na nepoškozené části, tak to skutečně bude trvat desetiletí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnově Velkého bariérového útesu mluvil Adam Petrusek v pořadu Stalo se dnes

Podle Petruska ale korálové útesy mnohem víc než obdobné havárie ohrožují lidské vlivy, které podporují přítomnost živin v oceánech. Jde třeba o splachy hnojiv nebo odpadní vody, které se dostávají do pobřežních vod a lokálně mohou působit mnohem větší škody, upozornil Petrusek.

„Já bych nerad bagatelizoval škodu, kterou způsobila ona čínská loď, skutečně udělala ohromnou jizvu na jednom z těch téměř 3000 útesů. Tahle jizva se bude zacelovat dlouho, ale mnohem horší jsou plošně působící jevy, které jsou mediálně méně vděčné.“

„Právě zvyšování množství živin skutečně způsobí to, že podpoří mořský život, ale podpoří život, který do této chvíle na těch ‚mořských pouštích‘ nemohl žít, a různé jiné řasy, které nejsou adaptovány na nízké úrovně živin, útes prostě přerostou. A potom se z toho bohatého společenstva stane prostě porostlá skála s velice fádní strukturou,“ uvedl Adam Petrusek.

Marika Táborská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme