'Padesát zvrhlíků zastřeleno v baru.' Článek v tureckém deníku pobouřil Evropany

Nezvykle o tragédii v americkém Orlandu, při které zemřelo 50 lidí, informoval turecký deník Yeni Akit. List blízký straně AKP prezidenta Erdogana psal o gay baru jako o podniku pro zvrhlíky. Informoval o tom britský Daily Mail Online. Na sociálních sítích to vzbudilo vlnu nevole hlavně u občanů států Evropské unie, se kterými by Turecko brzy mohlo zavést bezvízový styk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřování v klubu Pulse v americkém Orlandu, kde Omar Mateen zastřelil 50 lidí | Zdroj: Reuters

Turecký deník v titulku psal o zavražděných gayích jako o perverzních a deviantních lidech. Lee Evans z Velké Británie na Twitteru článek sdílel s tím, že si nepřeje, aby Turecko brzy vstoupilo do Evropské unie.

Článek na sociálních sítích odsoudilo mnoho příznivců brexitu. „A Evropská unie a Cameron se mezitím dál snaží urychlit přistoupení Turecka k evropskému projektu,“ napsal Lewis Collins.

Pravicový turecký list Yeni Akit podle Daily Mailu podporuje i teroristickou organizaci Al-Káida. Je známý ostrou rétorikou vůči homosexuálům, Židům, Arménům či křesťanům.

Má také silné vazby na prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho stranu AKP. Turecký think-tank Hrant Dink Foundation zaznamenal během čtyř měsíců v roce 2013 v Yeni Akit 175 článků, které negativně informovaly o sexuálních, národnostních a náboženských menšinách.

V Turecku mají přitom novináři, kteří prezidenta nepodporují, velké problémy. Jenom v roce 2015 byli v zemi na hranici Evropy a Asie zabiti tři žurnalisté a desítky jich byly stíhány za zprávy kritické k turecké vládě.

IS se k útoku opětovně přihlásil

K útoku v Orlandu se opětovně přihlásil takzvaný Islámský stát. Jestli ale útočník s teroristickou organizací přímo na přípravě činu spolupracoval, zatím vyšetřovatelé nevědí.

29letý Američan afghánského původu Omar Mateen ve floridském městě v neděli postřílel 50 lidí, přibližně stejný počet návštěvníků klubu utrpěl různě vážná zranění a někteří jsou v kritickém stavu.

Mapa hromadných střeleb v USA od začátku loňského roku (zdroj: www.gunviolencearchive.org):

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme