Pákistánská blogerka postřelená talibanci se vrátila do školy
Možná ji letos čeká Nobelova cena za mír, teď je ale pro ni důležitější návrat do školy. Řeč je o patnáctileté pákistánské blogerce Malalaj Júsufzaiové, která přežila útok talibanců. Po několika měsících léčení si v Británii oblékla školní uniformu.
„Myslím, že návrat do školy je moje nejšťastnější chvíle. Dostanu učebnice a budu se učit, budu mluvit s kamarádkami a s učitelkou. Myslím, že to je ten nejdůležitější den,“ říká Malalaj Júsufzaiová, která se stala symbolem odporu proti hnutí Taliban, které ženám právo na vzdělání upírá.
Kvůli své kampani za ženská práva je Malalaj dokonce mezi nominovanými na letošní Nobelovu cenu míru. Teď si ale oblékla tmavozelenou školní uniformu a v doprovodu svého otce zamířila na střední školu v Birminghamu.
O návratu Malalaj Júsufzaiové do školních lavic informuje redaktorka Karolína Rezková
„Chci se učit o politice, o sociálních právech a o právu obecně. Chci se učit o tom, jak je možné změnit svět a jak můžu sama přispět ke šťastnému životu a vzdělání dívek,“ dodává.
Na Malalaj, která se loni v říjnu v Pákistánu vracela domů školním autobusem, zaútočili Talibanci a střelili ji do hlavy. Pár dní poté lékaři zraněnou dívku dopravili do Británie, kde podstoupila další operace.
Britští specialisté jí rekonstruovali část lebky za pomoci titanové destičky a dostala také kochleární implantát, se kterým lépe slyší na levé ucho. Z nemocnice mladou Pákistánku propustili po čtyřech měsících léčení letos v únoru.
Ředitelka její nové školy Ruth Weeksová je přesvědčená, že Malalaj už chyběla společnost jejích vrstevnic.
„Jsme úplně normální škola, naše studentky jsou velmi milé. A myslím, že Malalaj potřebuje stabilitu. Chce být normální teenagerka a od děvčat kolem sebe chce cítit podporu. Myslím, že právě ten kontakt se spolužačkami jí v nemocnici nejvíc chyběl.“
„Chceme, aby se stala běžnou žákyní, budou pro ni platit stejná pravidla jako pro ostatní. A my ji samozřejmě podpoříme,“ zdůrazňuje ředitelka školy.
Školné v Edgbastonské střední škole běžně stojí deset tisíc liber ročně. Malalaj by se tam měla připravit i na britské středoškolské zkoušky, které studenti skládají v šestnácti letech.