Po měsíci občanských nepokojů čeká Tunisko na novou vládu

Tuniská armáda musela po celé zemi zasahovat proti příznivcům prezidenta, který po 23 letech autoritářské vlády uprchl ze země. Několik přestřelek se odehrálo i v centru hlavního města a v prezidentském paláci. Ojedinělé rabování se zaměřuje na majetek rodiny bývalého prezidenta. Většina lidí ale po měsíci nepokojů vyčkává ohlášení nové vlády národního porozumění, na které by se měla podílet i opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace v Tunisku zústává napjatá

Situace v Tunisku zústává napjatá | Zdroj: ČTK

Čeká se, že složení nové vlády oznámí právě dnes premiér Muhammad Ghannúší, který o víkendu jednal s opozicí. Nový kabinet by měl uklidnit vypjatou situaci vygradovanou sociálními nepokoji, při kterých zahynulo nejmíň šedesát lidí.

Předpokládá se, že do vlády se dostanou vůdci tří opozičních stran. Na starost dostanou ministerstva pro místní rozvoj, školství a zdravotnictví. Ze staré vlády by se u moci měli udržet ministr vnitra a ministr zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Tunisku popsal v Ozvěnách dne fotograf Petr Polanecký, který v severoafrické zemi právě teď pobývá.

Pokud se situace urychleně nevyřeší, hrozí podle pozorovatelů další nepokoje. Obyvatelé si totiž stěžují na nedostatek potravin, pohonných hmot a dalšího zboží. Kvůli demonstracím a rabování je totiž většina obchodů zavřená.

V zemi navíc začíná předvolební boj, do kterého by se měly zapojit i strany zakázané během předchozího režimu. Nové volby se mají konat do 60 dní.

Situace v Tunisu se zklidnila

Přímo v Tunisku je v těchto dnech fotograf Petr Polanecký. V Ozvěnách dne přiblížil atmosféru posledních dní. „Na hlavním bulváru tuniské metropole byly zaparkované tanky a byly tam vybudovány bariéry. Nad městem létaly vrtulníky. Po páté hodině byl zákaz vycházení a ulice se vylidnily. Lidé byli hodně vystrašení,“ přiblížil.

Co se týče rabování, nejhorší situace byla podle něj v noci z pátku na sobotu, kdy zloději v přístavu vykradli sklad nových aut. V kradených vozech pak prchali do města, kde je velmi razantním způsobem zastavila armáda. „Jeli jsme okolo, leželi vedle sebe na zemi a nad nimi stáli vojáci se samopaly, kolem byla nabouraná auta a na některých byly díry po kulkách,“ přiblížil.

Za chybné rozhodnutí označil fotograf odvolání armády, ke kterému došlo ve čtvrtek. „Teprve potom vznikly násilnosti. Nicméně, když se vrátila armáda zpět do města, tak to utichlo,“ uvedl.

Ve vesnicích vznikla domobrana

Mimo hlavní město je podle něj situace jiná. Chybí tam armáda a na lidech ve vesnicích je vidět obrovský strach, protože vůbec netuší, co se děje a čekají, co se bude dít.

„Vzali ochranu do svých rukou, všude je domobrana. Na všech příjezdových cestách do měst či větších vesnic jsou bariéry. Civilisté s holemi, tyčemi a kamerami v rukách kontrolují auta hlídají, kdo vjíždí do obce,“ přiblížil.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme