Politika Izraele má své zastánce a odpůrce i mezi hvězdami showbyznysu

V izraelském Tel Avivu večer vystoupila jedna z největších amerických hudebních hvězd současnosti - Bob Dylan. Hudebník, který se netají svojí podporou židovského státu. Po zásahu Izraelců proti lodi s humanitární pomocí pro Palestince a po předloňských konfliktech v Gaze ale naopak přibývá umělců, kteří mají názor zcela odlišný a Izrael otevřeně bojkotují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bob Dylan | Foto: oficiální stránky Boba Dylana

Bob Dylan je kultovním americkým hudebníkem. Tvůrce zhruba 500 písní, už vydal 43 alb. Ve svých sedmdesáti letech navíc stále žije koncertuje. Teď například v Tel Avivu. Tímto koncertem ale nechce jen izraelské publikum pobavit. Hudebním vystoupením se jasně vyslovuje také k podpoře samotného Izraele a jeho mezinárodní politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Kateřiny Procházkové ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Kulturní bojkot nebo podpora Izraele jsou běžné, potvrzuje česko-izraelský publicista David Hron: „Jsou umělci, ať už izraelští nebo zahraniční, kteří se snaží nějakým způsobem vyjadřovat svůj postoj k politickému dění v Izraeli a na celém Blízkém východě. Přičemž zpravidla pokud už se ten který umělec rozhodne svůj postoj vyjádřit, tak ten postoj je negativní,“ říká Hron.

Kulturní bojkot Izraele ze strany některých umělců je několikaletou skutečností. Důvody, proč umělci ruší svá vystoupení na poslední chvíli, jsou dva: vymyšlený (problémy s agenturami) a pravý (poslední vývoj v pásmu Gazy a tlak okolí na samotné umělce).

Vystoupení v židovském státě tak například už zrušili Carlos Santana, skupina The Pixies, Devendra Banhart, Vanessa Paradis nebo Elvis Costello.

Jak podotýká publicista David Hron, záleží také na způsobu bojkotu; jakým způsobem hvězda ‚nepřijede‘ a zda své rozhodnutí případně doprovodí nějakým protiizraelským výrokem. „V takovém případě potom izraelská veřejnost vnímá skutečnost, že daná osobnost do Izraele nepřijela, velmi negativně a řekl bych velmi osobně.“

Kulturní bojkot tak dopadá nejen na izraelské hudební fanoušky, které marně čekají na svou hvězdu, ale také na lidí, kteří v showbyznysu pracují. I přesto, že už izraelští promotéři přišli o množství peněž z ušlých zisků, stále doufají, že se vše změní k lepšímu a světové celebrity budou do Izraele jezdit jako dřív.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme