Polská vláda a opozice se v Sejmu přou o pomoc eurozóně

Polský Sejm už několik hodin jedná o případném zapojení Polska do pomoci eurozóně. Zatímco vládní koalice říká rozhodné ano podpoře, opozice v čele s Jaroslawem Kaczynským je proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk během debaty v Sejmu | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Premiér Donald Tusk se snažil přesvědčit opozici, že pomoc eurozóně je polským národním zájmem i přesto, že Poláci používají svůj zlotý. Stručně řekl, že se to vyplatí. Polsko čerpá nejvíce peněz z bruselských fondů – ročně 80 miliard. Když bralo, musí podle Tuska také dát.

Polsko chce být součástí silné Evropy a nechce stát na jejím okraji. Eurozóna podle polského premiéra potřebuje rychlá a rozhodná řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stále probíhajícím jednání ve Varšavě telefonoval tamní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Naopak opozice argumentuje, že krize v eurozóně není polským problémem a země by se neměla podílet na finanční pomoci. Tvrdí, že národním zájmem je nepomáhat eurozóně, nenechat se zatáhnout pod ještě větší vliv Bruselu, nenechat si kontrolovat polský rozpočet.

Dnešní poměrně vyhrocená debata bude trvat až do pozdního večera a bude pokračovat i v následujících týdnech. Teprve poté bude Sejm o půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu hlasovat.

Vládní koalice návrh zřejmě prosadí i na úkor opozice, v Sejmu by jí měla stačit prostá většina hlasů. Strana Právo a spravedlnost by v tom případě rozhodnutí napadla u Ústavního soudu.

Petr Vavrouška, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme