Popravu svých občanů v Indonésii odsoudily Austrálie i Brazílie

Austrálie a Brazílie odsoudily popravu svých občanů v Indonésii. Mezi osmi lidmi, odsouzenými za pašování drog nebo obchodování s nimi, byli dva Australané, dva Nigerijci, Francouz, Ghaňan, Brazilec a Indonésan. Australský premiér prohlásil, že respektuje suverenitu Indonésie, zároveň ale stáhl velvyslance z Jakarty. Popravu odmítla také Brazílie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se modlí za popravené vězně v Indonésii | Foto: ČTK/AP

Za odsouzeného Brazilce se neúspěšně přimlouvali mnoha dopisy současná prezidentka Dilma Rousseffová i její předchůdce. Žádali, aby trest smrti nad Rodrigem Gulartem byl zrušen kvůli jeho psychické chorobě, která se měla ve vězení zhoršit.

„Je prokazatelně nemocný, trpí schizofrenií. Nikdy jsme ovšem nezpochybnili obvinění ani proces," prohlásil ministr zahraničí MauroVieira.

Gularta chytili v Indonésii před 11 lety. V surfových prknech se snažil dovézt 6 kilo kokainu. Za pašování drog popravili v lednu ještě jednoho Brazilce. Brazilská vláda teď chce bojovat za zrušení trestu smrti na celém světě.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme